Кои са най-здравословните видове хляб?
Хлябът е един от най-старите и най-консумирани продукти, в човешката история. Първите хлебни изделия датират от края на каменната епоха, в периода между 6000 – 4000 г. преди Христа. Сред най-здравословните видове хляб се нареждат тези, които са приготвени от 100% пълнозърнесто брашно и в които липсват рафинирани продукти, добавена захар, консерванти, оцветители и подсладители.
Всяка година, в световен мащаб, се произвеждат около 130 000 тона хляб и хлебни изделия, което прави хлебната промишленост една от най-печелившите в хранителния сектор, със среден годишен приход от порядъка на 360 милиарда щатски долара.
За съжаление, през последните години, хлябът започна да придобива лоша слава, като неговата консумация започна да се асоциира с наднормено тегло, влошено здравословно състояние, повишен риск от развитие на диабет тип 2 и дори глутенова непоносимост.
Добре е да знаем, че не всички видове хляб са еднакви в това отношение и че понякога разликата между един вид хляб и друг може да бъде огромна, както в начина на приготвяне и използваните съставки, така и в здравословните ползи (или вреди).
В света съществуват над 500 вида хляб с различни имена, съставки, начин на приготвяне и здравословни свойства. Някои видове хляб се отличават особено с богатото си съдържание на полезни хранителни вещества и здравословни качества, докато в състава на други видове хляб полезните нутриенти липсват или са със значително по-малки стойности.
10 от най-здравословните видове хляб
След като научихме малко повече за хляба, нека сега се запознаем с 10 от най-здравословните видове хляб. Редовната консумация на видовете хляб, изброени по-долу, е свързана с редица полезни за здравето свойства, като подобрена храносмилателна система, засилен имунитет, подобрена мозъчна функция, както и с понижен риск от развитие на диабет тип 2, сърдечни заболявания, рак и дори затлъстяване.
За най-добри здравословни резултати, избирайте хляб, който е приготвен от 100% пълнозърнесто брашно, съдържа поне 6 – 10 грама фибри и 6 – 12 грама белтъчини на 100 грама продукт и е без добавена захар, консерванти, оцветители и подсладители.
15 от най-богатите на фибри храни в България
1. Пълнозърнест пшеничен хляб
Пълнозърнестият хляб от пшеница е сред най-разпространените и най-здравословните видове хляб. За неговата направа се използва пшенично брашно тип 1850, в чийто състав влизат всички части на пшеничното зърно. Това, от своя страна, допринася за по-високата хранителна стойност на продукта.
Пълнозърнестият пшеничен хляб е с по-високо съдържание на витамини, минерали, антиоксиданти и влакнини. Консумацията на този вид хляб е свързана с подобрена храносмилателна система и с понижен риск от развитие на констипация, затлъстяване, сърдечни заболявания и рак.
Имайте предвид, че повечето от пълнозърнестите видове хляб, които се предлагат на нашия пазар, всъщност съдържат едва 10 – 40% пълнозърнесто брашно. За най-добри здравословни резултати, изберете пълнозърнест пшеничен хляб, който е приготвен от 100% пълнозърнесто брашно. За целта, четете внимателно етикетите с хранителните съставки на гърба на продукта.
А защо не си приготвите домашно-изпечен пълнозърнест хляб? Единствените съставки, от които имате нужда, са пълнозърнесто брашно тип 1850, вода, суха мая, захар и сол. Домашните пекарни за хляб стават все по-добри и по-достъпни.
Хранителни стойности на 1 филия (45 гр)
- Калории – 109 ккал
- Въглехидрати – 22 гр
- Мазнини – 0.5 гр
- Белтъчини – 4 гр
- Фибри – 4 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия пшеничен хляб
- Високо съдържание на фибри
- Богат на витамини
- Богат на минерали
- Подпомага отслабването
- Подобрява функцията на храносмилателната система
- Понижава риска от развитие на рак на дебелото черво
- Понижава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания
- Понижава риска от развитие на диабет тип 2
- Облекчава симптомите на констипация
Как да разчитаме етикетите с хранителни стойности?
2. Хляб Езекил – един от най-полезните видове хляб
Езекил е един изключително здравословен вид хляб, който се приготвя по рецепта, описана в самата Библия. В състава на този хляб влизат пшеница, ечемик, просо, спелта, леща и боб. За направата на езекил се използват пълнозърнести зърна, които са в процес на покълване.
Интересното при този вид хляб е, че той съдържа всичките 9 незаменими аминокиселини, което го прави чудесен източник на завършени белтъчини и идеална храна за вегани.
Редовната консумация на хляб Езекил е свързана с подсилена имунна система, подобрени нива на кръвната захар и холестерола, както и със здрава и еластична кожа.
Хранителни стойности на 1 филия (35 гр)
- Калории – 80 ккал
- Въглехидрати – 15 гр
- Мазнини – 0.4 гр
- Белтъчини – 4 гр
- Фибри – 3 гр
Здравословни свойства на хляба Езекил
- Богат на завършени белтъчини
- Подобрява действието на храносмилателната система
- Подсилва имунната система
- Регулира нивата на кръвна захар
- Понижава нивата на холестерол
- Подобрява функцията на черния дроб
- Поддържа кожата здрава и еластична
- Понижава податливостта на тялото към алергии
3. Пълнозърнест хляб от кълнове
Пълнозърнестият хляб от кълнове се приготвя от пълнозърнести култури, които са в процес на покълване. Покълването променя химичния състав на зърното, като прави намиращите се в него хранителните вещества по-лесни за усвояване, докато в същото време намалява концентрацията на глутен.
Хлябът от кълнове е и с по-ниско съдържание на антинутриенти – химични съединения, които изразяват свойствата да инхибират усвояването на полезните хранителни вещества, съдържащи се в храната. Един от най-разпространените антинутриенти е фитиновата киселина, чиято концентрация намалява значително при процесите на покълване, накисване или термична обработка.
Редовната консумация на пълнозърнест хляб от кълнове води до подобрено храносмилане, подобрено лично тегло и понижен риск от развитие на редица хронични заболявания.
Хранителни стойности на 1 филия (40 гр)
- Калории – 100 ккал
- Въглехидрати – 20 гр
- Мазнини – 0.5 гр
- Белтъчини – 4 гр
- Фибри – 4 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия хляб от кълнове
- Високо съдържание на витамини, минерали и антиоксиданти
- Ниско съдържание на антинутриенти
- Подпомага храносмилането
- Регулира нивата на кръвна захар и холестерол
- Ниско съдържание на глутен
- Понижава риска от развитие на сърдечни болести
- Понижава риска от развитие на ракови болести
- Подпомага отслабването
4. Пълнозърнест хляб с ленено семе – сред най-здравословните видове хляб
Пълнозърнестият хляб с ленено семе се приготвя от пълнозърнести житни култури и ленени семена. Този хляб се нарежда сред най-здравословните видове хляб поради високото си съдържание на витамини, минерали, антиоксиданти и ненаситени омега-3 мастни киселини.
Редовният прием на пълнозърнест хляб с ленено семе е свързан с подобрена имунна и храносмилателна система, подобрена мозъчна дейност, както и с понижен риск от развитие на запек, инфаркт, инсулт и ракови болести.
Хранителни стойности на 1 филия (35 гр)
- Калории – 80 ккал
- Въглехидрати – 15 гр
- Мазнини – 1 гр
- Белтъчини – 5 гр
- Фибри – 4 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия хляб с ленено семе
- Богат на омега-3 ненаситени мастни киселини
- Високо съдържание на витамини, минерали и антиоксиданти
- Високо съдържание на фибри
- Подпомага функцията на храносмилателната система
- Понижава риска от развитие на инфаркт и инсулт
- Регулира нивата на холестерол и кръвна захар
- Понижава риска от развитие на рак
- Облекчава симптомите на констипация
10 от най-ефективните храни против запек
5. Пълнозърнест овесен хляб
Пълнозърнестият овесен хляб представлява комбинация от овесени ядки, пълнозърнесто пшенично брашно, мая, вода и сол. Този вид хляб изразява редица полезни за здравето свойства, именно поради съдържащите се в него овесени ядки.
Овесените ядки са богати на витамини, минерали, антиоксиданти и съдържат особен вид фибри, известни като бета-глюкани. Бета глюканите са вид разтворими фибри, които оказват изключително благоприятен ефект върху нивата на холестерол в кръвта.
Редовната консумация на пълнозърнест овесен хляб е свързана с понижени нива на холестерол, подобрени нива на кръвна захар, подобрена храносмилателна система и понижен риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания и рак на дебелото черво.
Хранителни стойности на 1 филия (48 гр)
- Калории – 130 ккал
- Въглехидрати – 23 гр
- Мазнини – 1.5 гр
- Белтъчини – 6 гр
- Фибри – 4 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия овесен хляб
- Богат на полезни хранителни вещества
- Понижава нивата на холестерол
- Подпомага храносмилателната система
- Понижава риска от констипация
- Регулира нивата на кръвна захар
- Подпомага отслабването
- Подобрява функцията на кожата
- Регулира нивата на кръвно налягане
- Понижава риска от развитие на колоректален рак
6. Пълнозърнест ръжен хляб – смятан от мнозина за един от най-здравословните видове хляб
Пълнозърнестият ръжен хляб е смятан от мнозина за един от най-здравословните видове хляб. Той се приготвя от пълнозърнесто ръжено брашно, като при най-здравословните варианти се използват покълнали ръжени зърна и семена от ким.
Този вид хляб е малко по-плътен от пълнозърнестия пшеничен хляб и води до по-голямо чувство на ситост. Това, от своя страна, води до понижен прием на калории и по-добро лично тегло.
Редовният прием на пълнозърнест ръжен хляб е свързан с подобрени здравословни показатели, понижено чувство на глад, подобрен хормонален баланс и понижен риск от развитие на затлъстяване.
Хранителни стойности на 1 филия (28 гр)
- Калории – 60 ккал
- Въглехидрати – 12 гр
- Мазнини – 1 гр
- Белтъчини – 4 гр
- Фибри – 3 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия ръжен хляб
- Богат на витамини, минерали и антиоксиданти
- Понижава чувството на глад
- Регулира енергийните нива
- Подпомага хормоналния баланс
- Понижава риска от развитие на рак на гърдата
- Понижава риска от развитие на сърдечни заболявания
- Подпомага поддържането на здравословно тегло
- Понижава риска от образуване на камъни в жлъчката
- Регулира нивата на холестерол
7. Пълнозърнест хляб с жива закваска
За направата на пълнозърнест хляб с жива закваска се използват пълнозърнести житни култури, които подлежат на ферментация. Този процес води до образуването на живи бактерии, които позволяват на тестото да втаса.
Този вид хляб се отличава с ниско съдържание на антинутриенти (особено фитинова киселина) и високо съдържание на пробиотици и пребиотици. Пробиотиците са полезните бактерии, населяващи стомашно-чревния тракт, докато пребиотиците са вид фибри, които служат за тяхна храна.
Редовната консумация на пълнозърнест хляб с жива закваска води до подобрена храносмилателна система, подсилена имунна система и подобрена мозъчна функция.
Хранителни стойности на 1 филия (48 гр)
- Калории – 125 ккал
- Въглехидрати – 21 гр
- Мазнини – 0 гр
- Белтъчини – 4 гр
- Фибри – 3 гр
Здравословни свойства на пълнозърнестия хляб с жива закваска
- Богат на пробиотици и пребиотици
- Богат на полезни хранителни вещества
- Регулира нивата на кръвна захар
- Подобрява действието на храносмилателната система
- Подсилва имунната система
- Понижава риска от развитие на сърдечни и ракови заболявания
- Подпомага отслабването
- Подобрява мозъчната функция
- Забавя процесите на стареене
8. Безглутенов хляб – сред най-здравословните видове хляб
При направата на безглутенов хляб се избягва употребата на пшеница, ечемик и ръж, тъй като те са основните зърнени култури, които съдържат глутен. Този вид хляб се приготвя обикновено от безглутенови брашна, като оризово, царевично, кокосово или бадемово брашно.
Консумацията на безглутенов хляб се препоръчва предимно за хора, които страдат от целиакия (цьолиакия) или глутенова непоносимост. За най-добри здравословни резултати, изберете безглутенов хляб, който е приготвен от нерафинирани брашна и е без добавена захар.
Хранителни стойности на 1 филия (36 гр)
- Калории – 90 ккал
- Въглехидрати – 6 гр
- Мазнини – 5 гр
- Белтъчини – 3 гр
- Фибри – 5 гр
Здравословни свойства на безглутеновия хляб
- Подобрява функцията на храносмилателната система
- Подходящ за хора с развита чувствителност към глутена
- Богат на фибри
- Подобрява нивата на холестерол
- Промотира отслабването
- Повишава енергийните нива
- Подобрява мозъчната дейност
- Понижава риска от развитие на диабет тип 2, рак и сърдечни заболявания
Кои храни не съдържат глутен и с кои храни да внимаваме?
9. Хляб от кафяв ориз
Хлябът от кафяв ориз с право се нарежда сред най-здравословните видове хляб. Този хляб се приготвя изцяло от брашно от кафяв ориз, което е богато на витамини, минерали, антиоксиданти и белтъчини.
Хлябът от кафяв ориз не съдържа глутен, което го прави подходящ за хора, страдащи от целиакия. Този хляб ще Ви поддържа сити и енергични за по-дълго време и дори ще Ви помогне в борбата срещу излишните килограми.
Хранителни стойности на 1 филия (43 гр)
- Калории – 110 ккал
- Въглехидрати – 19 гр
- Мазнини – 2.5 гр
- Белтъчини – 2 гр
- Фибри – 1 гр
Здравословни свойства на хляба от кафяв ориз
- Богат на витамини, минерали и антиоксиданти
- Богат на фибри
- Не съдържа глутен
- Регулира нивата на холестерол и кръвна захар
- Понижава риска от развитие на хронични болести
- Подпомага отслабването
- Подобрява енергийните нива
10. Палео хляб – един от най-здравословните видове хляб
Палео хлябът е един от най-здравословните видове хляб, които можете да сложите на трапезата си. Този вид хляб се отличава особено, по своя състав и здравословни свойства.
Палео хлябът се приготвя основно от ядки, семена и яйца. Той е богат на витамини, минерали, антиоксиданти, полезни мазнини, завършени белтъчини и баластни вещества.
Редовният прием на палео хляб е свързан с подобрено лично тегло, подсилена имунна система, подобрено храносмилане и понижен риск от развитие на сърдечни и ракови заболявания.
Хранителни стойности на 1 филия (43 гр)
- Калории – 60 ккал
- Въглехидрати – 6 гр
- Мазнини – 3 гр
- Белтъчини – 7 гр
- Фибри – 5 гр
Здравословни свойства на палео хляба
- Богат на полезни мазнини
- Богат на фибри
- Богат на витамини, минерали и антиоксиданти
- Богат на завършени белтъчини
- Не съдържа глутен
- Подобрява храносмилателната функция
- Подобрява мозъчната функция
- Понижава риска от развитие на сърдечни и ракови заболявания
- Подобрява енергийните нива
- Подпомага отслабването
Най-здравословните видове хляб – финални думи
Хлябът е служил като основна храна на човечеството още от дълбока древност. С течение на времето, в света са се обособили над 500 вида хляб, които се различават по състав, начин на приготвяне и здравословни качества.
За най-добри здравословни резултати, консумирайте 100% пълнозърнести хлебни продукти, като не забравяте да включвате в менюто си и хляб приготвен от семена, кълнове, кафяв ориз и жива закваска. Избягвайте хляб, който съдържа рафинирани брашна, добавена захар, консерванти, оцветители и подсладители.
7 от най-полезните съвети за ефикасно отслабване
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Най-здравословните видове хляб – използвани източници
- Anita Mofidi, et al. (2012). The Acute Impact of Ingestion of Sourdough and Whole-Grain Breads on Blood Glucose, Insulin, and Incretins in Overweight and Obese Men. Nutrition and Metabolism.
- Ankit Goyal, et al. (2014). Flax and flaxseed oil: an ancient medicine & modern functional food. Journal of Food Science and Technology.
- De Angelis M, et al. (2007). Use of sourdough lactobacilli and oat fibre to decrease the glycaemic index of white wheat bread. British Journal of Nutrition.
- Isaksson H, et al. (2009). Effect of rye bread breakfasts on subjective hunger and satiety: a randomized controlled trial. Nutrition Journal.
- Slavin J. (2003). Why whole grains are protective: biological mechanisms. The Nutrition Society.
- Whitehead A, et al. (2014). Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan: a meta-analysis of randomized controlled trials. The American Journal of Clinical Nutrition.
3 Коментари
А за хляб от лимец,аз мислих че е един от най полезните
Здравей Наталия,
И благодаря за коментара.
Хлябът от лимец представлява един наистина вкусен хляб, с редица здравословни ползи. Консумацията на хляб от лимец води до понижен холестерол, подобрена храносмилателна функция, подобрени нива на кръвна захар, както и до подсилен имунитет.
Статията включва 10 от най-здравословните видове хляб (не най-здравословните видове хляб). Със сигурност ще включим хляба от лимец във следващата статия за здравословни видове хляб.
Поздрави 🙂
А за пълнозърнест хляб с жива закваска с елда и овесени ядки