Какво е спирулина?
Спирулина е общото название на няколко вида синьо-зелени водорасли, характерни за тропическите и субтропическите сладководни езера. Тези водорасли представляват биомаса от фотосинтезиращи цианобактерии, които са годни за консумация от хората и животните. Най-широко разпространените видове спирулина биват Arthrospira platensis и Arthrospira maxima.
Спирулина е добре известна със своите здравословни свойства и се използва като хранителна добавка от хората по цял свят. Синьо-зеленото водорасло е било познато още по времето на маите и ацтеките, които са го използвали за основна храна и за лечение на редица болести. От началото на 90-те години, спирулина се използва и като основна хранителна добавка от астронавтите на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) и от Европейската космическа агенция (ЕКА).
Редовният прием на спирулина е свързан с редица здравословни ползи, като подсилен имунитет, понижени нива на холестерол и кръвно налягане, подобрена мозъчна функция, както и с понижен риск от развитие на диабет тип 2, сърдечни заболявания, остеопороза и рак.
Спирулина – хранителен състав
Спирулина е изключително богата на завършени белтъчини, мощни антиоксиданти, витамини, минерали, фибри и полезни мазнини. Синьо-зеленото водорасло се нарежда сред малкото растителни източници, богати на всичките 9 незаменими аминокиселини, както и на есенциалните омега-3 и омега-6 полезни мазнини.
- Високо съдържание на завършени белтъчини
- Богата на калций, калий, магнезий и желязо
- Високо съдържание на витамини от група В
- Високо съдържание на витамините А, С и Е
- Богата на омега-3 и омега-6 ненаситени мастни киселини
- Съдържа фикоцианин – вещество с мощно антиоксидантно и противовъзпалително действие
- Стимулира производството на азотен оксид в тялото
- Високо съдържание на антиоксиданти – фенолови киселини и флавоноиди
15 от най-мощните антиоксиданти в природата
Какви са здравословните ползи от приема на спирулина?
Редовният прием на спирулина е свързан с множество здравословни ползи, като подобрени нива на холестерол, триглицериди, кръвно налягане и кръвна захар, подобрена мозъчна дейност, подсилена имунна система, както и с понижен риск от развитие на редица хронични заболявания и нежелани патологични състояния.
Синьо-зеленият природен дар е свързан с понижен риск от развитие на диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, остеопороза, анемия, рак, затлъстяване и деменция.
Нека разгледаме по-подробно 7 здравословните ползи, свързани с редовната консумация на спирулина.
1. Мощен имуностимулатор
Спирулина изразява мощни противовъзпалителни и имуностимулиращи свойства. Богатото съдържание на антиоксиданти, витамини, минерали, белтъчини и полезни мазнини, допринася за силна имунна система и понижен риск от развитие на вирусни и бактериални инфекции.
Как да подсилим действието на имунната система?
2. Подобрява мозъчната функция
Редица клинични изследвания доказват, че редовният прием на спирулина подобрява паметта и концентрацията и засилва мисловната дейност. Синьо-зеленото водорасло е свързано и с понижен риск от развитие на болестите на Паркинсон и Алцхаймер.
3. Понижава нивата на лошия холестерол
Спирулина е отличен помощник в борбата срещу сърдечно-съдовите заболявания. Редовният прием на спирулина е свързан с понижени нива на лошия холестерол (LDL), понижени нива на триглицеридите в кръвта (TG) и с повишени нива на добрия холестерол (HDL).
Синьо-зеленото водорасло оказва особено благоприятно въздействие и върху функцията на черния дроб и води до понижен риск от развитие на чернодробна стеатоза (затлъстял черен дроб).
4. Регулира кръвното налягане
Високото кръвно налягане е сред основните причинители на инфаркт, инсулт и бъбречна недостатъчност. Доказано е, че редовният прием на спирулина води до подобрено кръвно налягане. Това се дължи главно на високото съдържание на калий и свойството на синьо-зеленото водорасло да стимулира производството на азотен оксид.
Азотният оксид допринася за разширяването на кръвоносните съдове, което води до понижаване на високото кръвно налягане и намален риск от развитие на атеросклероза.
Какво е високо кръвно налягане и как да се предпазим?
5. Подобрява силата и издръжливостта
Редовният прием на спирулина в свързан с повишени енергийни нива, подобрена издръжливост и увеличена мускулна маса. Повишеното производство на азотен оксид, последвано от приема на спирулина, в комбинация с богатото съдържание на антиоксиданти, желязо и витамини от група В, допринася за подобрена физическа сила, повишени енергийни нива и увеличена издръжливост.
6. Изразява противоракови свойства
Някои клинични изследвания доказват, че спирулина изразява противоракови свойства. Редовният прием на синьо-зеленото водорасло е свързан със забавяне и инхибиране на растежа на раковите клетки и понижен риск от развитие на рак на устната кухина, рак на стомаха, рак на дебелото черво и рак на панкреаса.
7. Регулира нивата на кръвна захар
Спирулина оказва благоприятен ефект върху нивата на кръвна захар. Редовният прием на синьо-зеленото водорасло е свързан с подобрени нива на кръвната глюкоза и понижен риск от развитие на хипергликемия, инсулинова резистентност, метаболитен синдром и диабет тип 2.
Висока кръвна захар – причини, симптоми и хранене
Как да приемаме спирулина?
Спирулина обикновено се приема във вид на прах или таблетки. Препоръчителната дневна доза е от порядъка на 3 – 8 грама или 6 – 10 таблетки. Приетото количество спирулина за деня зависи от индивидуалните нужди и целта, с която се приема.
За най-добри резултати, започнете с по-малки дози и увеличавайте приетото количество постепенно. Можете да приемате спирулина на прах, като я разтваряте във вода или я прибавяте към прясно-изцедени сокове и смутита. Таблетките обикновено се приемат с вода по 3 пъти на ден преди всяко основно хранене.
В началото, вкусът на спирулина може да Ви се стори странен или дори леко отблъскващ, но не бързайте да си правите заключения. Това чувство ще изчезне още след първата седмица. И все пак, ако Ви е трудно да свикнете с чистия вкус на синьо-зеленото водорасло, винаги можете да експериментирате в кухнята, като прибавите лимон, банан или други плодове, зеленчуци, ядки или семена, в блендера. Таблетките също са добър вариант.
Избягвайте приема на спирулина късно вечер, тъй като това може да доведе до превъзбуждане на организма и трудности в заспиването.
Таблетки спирулина
- През първите 2 дни – по 1 таблетка дневно
- През следващите 2 дни – по 2 таблетки дневно
- През следващите 2 дни – по 3 таблетки дневно
- И така докато достигнете желаната доза
Спирулина на прах
- През първите 2 дни – по 1/2 чаена лъжичка дневно
- През следващите 2 дни – по 1 чаена лъжичка дневно
- През следващите 2 дни – по 1.5 чаени лъжички дневно
- И така докато достигнете желаната доза
Запознайте се внимателно с упътването и препоръките на производителя, преди употреба.
Има ли странични ефекти от приема на спирулина?
Спирулина е напълно естествен продукт, чийто прием не е асоцииран с нежелани странични ефекти. За най-добри здравословни резултати, прочетете внимателно листовката с упътването и се консултирайте с личния си лекар ако приемате лекарствени продукти.
Финални думи
Спирулина е вид синьо-зелено водорасло, чийто редовен прием е свързан с редица здравословни ползи. Този дар на тропическите сладководни езера е богат на витамини, минерали, антиоксиданти, фибри, завършени белтъчини и полезни мазнини.
Редовният прием на спирулина води до понижен холестерол, подобрено кръвно налягане и кръвна захар, подсилен имунитет, подобрена мозъчна функция, повишена енергия и физическа сила, както и до понижен риск от развитие на редица хронични заболявания, като диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, рак, остеопороза и затлъстяване.
Спирулина се приема обикновено във вид на прах или натурални таблетки. В началото започнете с по-малки дози и увеличавайте приетото количество постепенно. Не забравяйте да пиете достатъчно вода – поне по 1.5 – 2 литра дневно.
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Carlo Selmi, et al. (2011). The effects of Spirulina on anemia and immune function in senior citizens. Cellular and Molecular Immunology.
- Farooq SM, et al. (2014). C-phycocyanin confers protection against oxalate-mediated oxidative stress and mitochondrial dysfunctions in MDCK cells. (PLOS).
- Lu HK, et al. (2006). Preventive effects of Spirulina platensis on skeletal muscle damage under exercise-induced oxidative stress.
- Md. Ismail, et al. (2015). Effect of Spirulina Intervention on Oxidative Stress, Antioxidant Status, and Lipid Profile in Chronic Obstructive Pulmonary Disease Patients. BioMed Research International.
- Mohamed F Ismail, et al. (2009). Chemoprevention of rat liver toxicity and carcinogenesis by Spirulina. International Journal of Biological Sciences.
- Patricia V Torres-Duran, et al. (2007). Antihyperlipemic and antihypertensive effects of Spirulina maxima in an open sample of mexican population: a preliminary report. Lipids in Health and Disease.
- Ou Y, et al. (2012). Antidiabetic potential of phycocyanin: effects on KKAy mice. Pharmaceutical Biology Journal.
- Stratton IM, et al. (2012). Association of glycaemia with macrovascular and microvascular complications of type 2 diabetes (UKPDS 35): prospective observational study. Indian Journal of Medical Research.