Лятото наближава и всички искаме да сме в най-добрата си форма за почивките, планината или морето. Да изваем стройно тяло обаче съвсем не означава гладуване и преумора във фитнеса, а е просто още една, малко по-неотложна причина да дадем на тялото си грижата, от която се нуждае.
Какво е здравословно тегло?
Здравословно тегло е това, което е с най-нисък риск за здравето ни. То се определя в зависимост от различни фактори, като например пол, ръст и възраст. Здравословното тегло може да бъде повлияно още от нашата семейна история, средата, в която живеем и типа фигура, която имаме. Измерва се чрез така наречения Индекс на телесна маса (ИТМ), според който за оптимално тегло се счита такова с ИТМ между 18.5 – 24.9 кг/м2.
Прочетете още: Как да изчислим своя индекс на телесна маса?
Проблеми, свързани със затлъстяването
Хората, с ИТМ над 25 кг/м2, се категоризират с наднормено тегло, а тези, с Индекс на телесна маса над 30 кг/м2 – със затлъстяване. Затлъстяването е един от най-големите проблеми на 21-ви век, който може да доведе до големи последствия за потърпевшия, а в най-тежките случаи дори и до смърт.
Сърдечно-съдовата система е тази, която страда най-много. На сърцето му се налага да работи по-силно и интензивно и затова често се стига до високо кръвно налягане и високи нива на холестерол. Ако те не се нормализират е възможно да се стигне и до по-сериозни сърдечно-съдови заболявания, като инфаркт, инсулт или бъбречна недостатъчност.
Атеросклерозата е едно от най-известните заболявания пряко свързани със затлъстяването – то представлява образуването на плака по стените на артериите, което нарушава кръвоснабдяването и може да доведе до пълното запушване на кръвоносните съдове.
Други проблеми, които вероятно не звучат толкова страшно колкото гореспоменатите, но също не търпят отлагане, е евентуалното развитие на диабет тип 2 – необратимо метаболитно заболяване, което няма пълно лечение. Диабетът рядко е смъртоносен, но Световната здравна организация наскоро доказа, че смъртните случаи вследствие на диабет ще се увеличат двойно през следващите десет години.
Някои доктори съобщават, че хората с по-висока телесна маса имат проблеми с плодовитостта, артрита и повечето от тях са с по-ниска продължителност на живота. Освен от сериозни здравословни състояния, хората с наднормено тегло често страдат от липса на енергия, ниско самочувствие и депресии.
Прочетете още: Как да поддържаме здравословни нива на холестерол?
Как да изваем стройно тяло?
В социалните мрежи, списанията, и въобще навсякъде в нашия комерсиален свят, се представят различни теории, доказани или не, за това как да живеем по-здравословно, как да отслабваме и ка да постигнем стройно тяло. Понякога тези теории могат да бъдат опасни и човек може лесно да се “подхлъзне”, особено, когато не е ясно на какво може да се вярва и на какво не.
Има няколко доказани правила обаче, които биха Ви помогнали в стремежа към стройно тяло. Днес ще Ви запознаем с 5 научно доказани метода за отслабване, които, за разлика от повечето диети, не са екстремни и ще ви предложат дълготраен положителен ефект.
1. За стройно тяло, консумирайте повече фибри
През последното десетилетие, фибрите придобиха изключителна популярност в България. Присъстват във всеки продукт за отслабване, който се рекламира по телевизията и се славят като изключително полезни. Представляват вид сложни въглехидрати, които се съдържат само в растителните храни.
Фибрите не могат да се усвоят напълно от организма и не носят почти никакви калории. Разграждането им в храносмилателния тракт отнема много повече време, което води до понижен апетит. Задължително трябва да присъстват в менюто Ви и лесно могат да се намерят в бобовите растения, пълнозърнестите храни, плодовете, зеленчуците, ядките и семената.
Прочетете още: Кои храни съдържат най-много фибри?
2. Спортувайте редовно
Спортът е неизменна част от пътя към промяната. Не можем да изваем стройно тяло без да спортуваме, в противен случй то няма да изглежда добре. Редовните тренировки оформят нашето тяло, стягат нашите мускули и имат множество други ползи като намаляване на стреса и подсилване на имунитета.
Можете да изберете спорт, който лично да Ви допада, не е нужно да следвате трендовете. Бъдете индивидуалисти, но се погрижете да е спорт, който ще Ви помогне да изразходите достатъчно енергия, като кардио или силови тренировки.
3. За стройно тяло, спете достатъчно
Сънят е от голяма важност за всеки физически и психически аспект от живота ни, така че едва ли е изненада за някого, че ако не се наспивате добре, мечтаното тяло може да се превърне в химера. Доказано е, че хората, които спят достатъчно (поне по 8 часа на денонощие), са по-стройни от тези, които не обръщат особено внимание на съня.
Можете да подобрите качеството на съня си с редовни упражнения, удобство и като не се залежавате много през деня – ако избягвате леглото през деня ще забележите, че вечер заспивате много по-лесно. Избягвайте употребата на електронни устройства и кофеинови напитки преди лягане.
4. Приемайте повече вода
Водата е тайната за красотата на всяка дама и на множество култури по целия свят. Водата пречиства нашето тяло, изхвърля токсините от организма и помага на нашите животоподдържащи процеси да функционират по-добре. Тонизира мускулите ни и улеснява храносмилането.
Не са редки случаите, когато гладът може да се обърка със жажда. Изпийте чаша вода и ако след 30 минути все още изпитвате глад, то тогава можете да хапнете. Това е трик, който много дами използват и дори е получил названието “водна диета”. За стройно тяло, един възрастен човек трябва да пие поне по 2 литра вода дневно, особено ако е активен. Това не включва останалите напитки, които приемаме през деня.
Прочетете още: Какъв е препоръчителният дневен прием на вода?
5. За стройно тяло, използвайте по-малки чинии
Номер 5 може да звучи малко абсурдно, но проучванията са доказали, че хората, които използват по-малки чинии, отслабват по-лесно. Това ни повлиява както психически, така и физически, тъй като по този начин няма нужда да преяждаме, само и само да не оставяме храна в чинията.
Очите играят съществена роля за това колко сте гладни. Ако виждате много храна, натрупана пред вас, вие ще сте по-склонни да я изядете. Ако искате да се храните здравословно и да изваете стройно тяло, най-добре е да се храните често и по малко. Ето защо една по-мъничка чиния би Ви свършила чудесна работа.
Финални думи
Отслабването и постигането на стройно тяло е един вечно дискутиран въпрос, чието решение се променя често, било то към добро или към лошо. Като за начало определете вашето здравословно тегло с помощта на калкулатора по-долу и се стремете да поддържате ИТМ между 18.5 – 24.9 кг/м2.
Бъдете активни, хранете се здравословно, не преяждайте и се стремете да намерите баланса във всяка част на живота си. Не след дълго ще започнете да виждате положителни резултати и ще се наслаждавате на красиво и стройно тяло. Живейте здравословно!
Калкулатор за индекс на телесна маса и затлъстяване
Проверете вашите резултати тук
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Съвети за стройно тяло – използвани източници
- Dennis EA, et al. (2012). Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults.
- Hunter GR, et al. (2012). Resistance training conserves fat-free mass and resting energy expenditure following weight loss.
- Jodi D. Stookey, et al. (2012). Drinking Water Is Associated With Weight Loss in Overweight Dieting Women Independent of Diet and Activity.
- Juul F, et al. (2018). Ultra-processed food consumption and excess weight among US adults.
- Melissa M. Kaczmarczyk et al. (2012). The health benefits of dietary fiber: beyond the usual suspects of type 2 diabetes, cardiovascular disease and colon cancer.