Всички знаем за ползите от плодовете, но днес ще Ви запознаем с един по-малко известен но много по-специален техен представител. Като за начало ще Ви подскажем, че този плод е истински лидер във витаминозните класации. Труден, но не невъзможен за намиране, той е на разположение под една или друга форма на всички, които желаят да подсилят имунитета си и да подобрят начина си на хранене – запознайте се с ацеролата.
Какво представлява ацеролата?
Ацеролата е вид храст, член на семейство Малпигиеви, което произлиза от Мексико и в днешно време неговите плодове са признати за едни от най-полезните храни на планетата, именно поради своите лечебни и подсилващи свойства. Ацеролата е черешоподобна, приятна, леко сладка и тръпчива на вкус, с твърда обелка и ярко червен цвят. Големината ѝ варира между 1 – 3 сантиметра и изглеждат досущ като череша, като основната разлика с черешите се крие в по-големия ѝ размер и липсата на костилка.
Освен в Мексико, ацеролата расте още в Централна Америка, Индия, Северната част на Южна Америка и Карибските острови. Известна е на местните хора и под наименованията “Барбадоска вишна” и “Пуерториканска череша”.
Какъв е хранителният състав на ацеролата?
Тайната на това интересно и мистериозно растение се крие в неговия хранителен състав – ацеролата е богата на множество полезни вещества. Плодът е известен като един от най-богатите натурални източници на витамин C – 1650 милиграма от витамина се съдържат във всеки 100 грама, което е повече от всеки друг плод. За сравнение, количеството витамин C в ацеролата е 30 пъти повече от това в портокалите, лимоните и касиса.
Но това съвсем не е всичко – ацеролата е пълна с минерали, особено калций, магнезий и желязо, също така е богата на витамините A, B1, В2 и В3, и не на последно място – тя съдържа завидно количество антиоксиданти, от които тялото ни се нуждае, за да бори оксидативния стрес.
В естествена форма всички тези витамини и полезни съставки са най-лесни за усвояване от човешкия организъм. Проблемът с ацеролата, обаче, е, че презрява твърде бързо и е годна за консумация само пет дни, след като е била откъсната, а предвид, че не може да се отглежда навсякъде, това я прави по-малко популярна и достъпна.
Крехката ѝ природа я прави още по-скъпа и любопитна, но за съжаление все още не е измислен начин да се съхрани за по-дълго. Дори продуктите направени с нея, като например напитките, не могат да оцелеят дълго. Въпреки това като добавка, ацеролата е изключително разпространена, тъй като по този начин запазва голяма част от полезните си свойства и издържа много по-дълго.
Прочетете още: Топ 10 на храните с най-високо съдържание на витамин С
Какви са здравословните ползи от приема на ацерола?
Нека ви разкажем малко повече за въпросните положителни качества и на кого най-вече би помогнал приемът на ацерола. Лекарите най-често я препоръчват на възрастните хора, бременните жени и младите майки, както и на кърмачки, деца, пушачите, както и на всички, които имат отслабена имунна система и тези, които ежедневно се сблъскват с тежки физически натоварвания.
Всичко опира до витамин C и нуждата от него. Например при пушачите всяка една цигара разрушава около 30 милиграма от запасите на витамин С в тялото, а при спортистите е особено силно препоръчвана, предвид че те често живеят при екстремни условия и се подлагат на ежедневни натоварвания.
Ацеролата може да помогне дори и при най-обикновените и досадни настинки, като дори се говори, че консумацията на ацерола понижава риска от настинки с цели 50%. Известна е още в козметичните сфери, тъй като облекчава алергиите и подпомага производството на колаген, така необходим за доброто състояние на кожата. Колагенът поддържа също така и доброто състояние на зъбите, венците и устната кухина.
Допълнителни ползи от ацеролата
Допълнителни положителни ефекти от приема на ацерола, които потребителите често забелязват, е намален холестерол, здрави кости и благоприятно въздействие върху нервната система. Съществуват твърдения, че ацеролата е антидепресант, но за потвърждението на това учените имат нужда от още изследвания.
Прочетете още: Как да поддържаме здравословни нива на холестерол?
Съществуват ли странични ефекти от приема на ацерола?
Както при всички полезни храни най-важна е правилната доза. Ако се прехвърли границата, ацеролата може да доведе до някои неприятни странични ефекти като диария, болки в стомаха, обриви, мигрена, повръщане, а в някои по-тежки случаи – и до камъни в бъбреците.
Също така, трябва да внимавате и да не смесвате ацеролата с определени лекарства, защото ако свръхдозата взаимодейства с неправилните съставки, може да доведе до подагра. Затова е от особена важност преди да добавите ацеролата, или хранителни добавки, съдържащи ацерола, към вашето меню, да се обърнете към диетолог или внимателно да проверите каква е препоръчителната доза спрямо вашите индивидуални обстоятелства.
Как да консумираме ацеролата?
В Европа растението е разпространено най-вече като хранителна добавка, поради краткия си живот – доставката на самия плод, освен ако не си го отглеждате сами, е почти невъзможна или изключително рядка. Това не го прави по-малко полезен, затова не бива да ви отказва. Често екстрактът от ацерола се комбинира с екстракти от други растения, като например с ехинацея, така че може да бъде много индивидуално коя добавка би била най-подходяща за вас.
Предлага се под формата на разтворима напитка или таблетки за смучене с ацерола, в зависимост от предпочитанията. Повечето са приятни на вкус и идват с инструкции за прием, но в случай, че не Ви е напълно ясно, най-добре е да следвате условията за прием на витамин C.
Повечето добавки с ацерола трябва да се приемат два пъти дневно по една таблетка, задължително след хранене. Някои от тях не са подходящи за бременни и деца, въпреки че самият плод няма противопоказания спрямо тези демографски групи.
Финални думи
Изследванията са доказали силните действия на ацеролата и дълги години – още от времето на Втората световна война – тя е обичан и предпочитан източник на витамини и минерали. Въпреки това, плодът не е особено известен в нашите географски ширини.
Ако изпитвате дефицит на витамин C, не се колебайте да потърсите продукт с екстракт от ацерола в близката аптека или био магазин. За да сте напълно спокойни, препоръчително е да се консултирате със специалист в сферата на здравословното хранене.
Не след дълго ще започнете да забелязвате множеството положителни ефекти от ацеролата, които ще Ви накарат да завидите благородно на хората, живеещи в районите, където тя вирее свободно.
Прочетете още: 35 от най-здравословните храни на планетата
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Hanamura T1, Uchida E, Aoki H. (2008). Skin-lightening effect of a polyphenol extract from Acerola (Malpighia emarginata DC.) fruit on UV-induced pigmentation.
- Horta, R. N., Kahl, V. F., Sarmento, M., Nunes, M. F., Porto, C. R., Andrade, V. M., Ferraz, A., & Silva, J. D. (2016). Protective effects of acerola juice on genotoxicity induced by iron in vivo. Genetics and molecular biology, 39(1), 122–128.
- Juliet M. Pullar, et al. (2017). The Roles of Vitamin C in Skin Health. MDPI.
- Prakash, A., & Baskaran, R. (2018). Acerola, an untapped functional superfruit: a review on latest frontiers. Journal of food science and technology, 55(9), 3373–3384.
- Santos, V. O., Rodrigues, S., & Fernandes, F. (2018). Improvements on the Stability and Vitamin Content of Acerola Juice Obtained by Ultrasonic Processing. Foods (Basel, Switzerland), 7(5), 68.
- Sato, Y., Uchida, E., Aoki, H., Hanamura, T., Nagamine, K., Kato, H., Koizumi, T., & Ishigami, A. (2017). Acerola (Malpighia emarginata DC.) Juice Intake Suppresses UVB-Induced Skin Pigmentation in SMP30/GNL Knockout Hairless Mice. PloS one, 12(1).
- Shailja Chambial, et al. (2013). Vitamin C in Disease Prevention and Cure: An Overview. Indian Journal of Clinical Biochemistry.