Какво е синбиотици?
За да си отговорим на въпроса какво е синбиотици, най-добре, първо ще направим крачка назад и ще си припомним какво са пробиотици и пребиотици. Пробиотици е общото название на милиардите полезни бактерии, които населяват дебелото черво и долната част на тънкото черво. Пребиотиците, от друга страна, представляват вид несмилаеми въглехидрати, по-известни като фибри, които служат за храна на полезните бактерии.
Казано с други думи, пробиотиците са полезните чревни бактерии, които допринасят за оптималната функция на храносмилателната, отделителната, имунната и нервната система, докато пребиотиците са несмилаемите баластни вещества, които служат за храна на полезните бактерии и допринасят за тяхната пролиферация.
И така, ето че стигнахме и до отговора на въпроса: “Какво е синбиотици?”. Синбиотиците са вид натурални добавки, обикновено във вид на таблетки, капсули или сашета, които представляват комбинация от пробиотици и пребиотици. В повечето случаи, синбиотичните добавки се състоят от един или няколко щама (видове) пробиотици и поне един вид пребиотик (най-често инулин).
Основната цел на синбиотиците е увеличаване на ползите от приема на пробиотици и пребиотици, чрез взаимно допълване или синергетика. Някои клинични изследвания са открили, че едновременният прием на пробиотик с пребиотик, може да има положителен ефект и да допринесе за по-бързото и оптимално развитие на полезната чревна флора.
Каква е разликата между пробиотици и пребиотици?
Какви са здравословните ползи от приема на синбиотици?
Редовният прием на синбиотици води до подобрена храносмилателна функция, подсилен имунитет, подобрен бактериален баланс, както и до понижен риск от развитие на някои хронични заболявания, като колоректален рак, инфаркт и затлъстяване.
- Подобрява храносмилателна функция
- Подсилват имунната система
- Допринасят за редовно изхождане
- Потискат развитието на вредните чревни бактерии
- Подобряват мозъчното действие
- Борят депресията
- Намаляват развитието на алергии
- Подобряват стомашно-чревния микробен баланс
- Понижават риска от развитие на рак на дебелото черво
- Понижават риска от развитие на затлъстяване
- Понижават риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания
Хранителни източници на пробиотици, пребиотици и синбиотици
Сред храните с най-високо съдържание на пробиотици се нареждат ферментиралите храни, като киселото мляко, киселото зеле, кефирът и домашният ябълков оцет.
Пребиотиците се съдържат основно в храните от растителен произход. Сред най-богатите на пребиотици храни се нареждат гулията, аспержите, артишокът, коренът от цикория, чесънът, праз лукът и зелените банани.
Както може би се досещате вече, храните богати на синбиотици, представляват комбинация от пробиотични и пребиотични храни. Сред най-богатите на синбиотици хранителни комбинации се нареждат киселото мляко с чесън, овесените ядки с кисело мляко, бобът с кисело зеле, бобът с кисели краставички и аспержите с ябълков оцет.
Храни, богати на пробиотици
- Домашно кисело мляко
- Кисело зеле
- Кефир
- Домашен ябълков оцет
- Туршия
- Кисели краставички
- Комбуча
- Боза
7 от най-полезните пробиотични храни
Храни, богати на пребиотици
- Зелени банани
- Аспержи
- Артишок
- Праз лук
- Чесън
- Гулия
- Корен на цикория
- Овесени ядки
- Боб
- Ябълки
- Смокини
- Ленено семе
Храни, богати на синбиотици
- Кисело мляко с банан или ябълка
- Овесени ядки с кисело мляко
- Боб с кисело зеле
- Туршия с гулия или корен от цикория
- Кисело мляко с чесън
- Аспержи с ябълков оцет
- Кисело мляко с ленено семе
- Салата от боб с кисели краставички
- Овесена каша с кисело мляко, ябълки и ленено семе
Синбиотици – заключение
Синбиотиците представляват комбинация от пробиотици и пребиотици. Редовният прием на синбиотици е свързан с редица ползи за здравето, като подобрена храносмилателна функция, подсилена имунна система, подобрен тонус и енергиен баланс, както и понижен риск от развитие на редица хронични заболявания и нежелани патологични състояния.
Сред храните с най-богато съдържание на синбиотици се нареждат хранителните комбинации от пробиотични и пребиотични храни, като кисело мляко с банан, боб с кисело зеле или овесена каша с кисело мляко, ябълки и ленено семе.
Закуска от овесени ядки, кисело мляко, ябълка и орехи
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Dinesh K. Dahiya, et al. (2017). Gut Microbiota Modulation and Its Relationship with Obesity Using Prebiotic Fibers and Probiotics: A Review. Frontiers in Microbiology.
- Kavita. R. Pandey, et al. (2015). Probiotics, prebiotics and synbiotics- a review. Journal of Food Science and Technology.
- Marimuthu Anandhara, et al. (2014). Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Hypercholesterolemia: A Review. Chinese Journal of Biology.
- Nongyao Kasatpibal, et al. (2017). Effectiveness of Probiotic, Prebiotic, and Synbiotic Therapies in Reducing Postoperative Complications: A Systematic Review and Network Meta-analysis. Clinical Infectious Diseases.
- Paulina Markowiak, et al. (2017). Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Human Health. MDPI.
- Sean M. Kearney, et al. (2018). Designing synbiotics for improved human health. Microbial Biotechnology.