В днешно време, темата за здравословния начин на живот се обсъжда все по-често. От една страна, това е добра новина, понеже означава, че все повече хора се интересуват за здравето си и търсят идеи как да водят един по-здравословен начин на живот. От друга страна обаче, информацията в онлайн пространството и съветите от приятели могат да бъдат доста противоречиви и объркващи.
Ето защо, в тази статия сме избрали 5 научно доказани и лесни за изпълнение стъпки, които ще Ви покажат вярната посока към един по-здравословен начин на живот. И това съвсем не означава, че ще трябва да промените сегашния си начин на живот из основи.
В повечето случаи е препоръчително да започнете с няколко малки промени, които могат да Ви насочат към по-добро благосъстояние. След като направите една промяна, този успех ще Ви мотивира да продължите напред и да правите още по-положителни промени.
Преди да преминем към 5-те лесни стъпки за по-здравословен начин на живот, нека научим какво всъщност означава здравословен живот.
Какво е здравословен начин на живот?
Здравословен начин на живот е този, при който съществува най-малък риск от развитие на нежелани патологични състояния, като сърдечни болести, ракови заболявания, диабет, остеопороза, запек, гастрит и затлъстяване.
Здравословен начин на живот е този, който води до подобрено физическо, психическо и емоционално благосъстояние. Това означава, че когато следваме един по-здравословен начин на живот се чувстваме по-енергични, по-оптимистични, по-пълноценни и по-продуктивни.
Нека сега разгледаме 5-те лесни стъпки за по-здравословен начин на живот.
5 лесни стъпки за по-здравословен начин на живот
Никога не е твърде късно да започнете да водите по-здравословен начин на живот. Това, което се изисква от вас, е да направите първата стъпка.
Започнете с малки и лесно постижими промени. По този начин ще можете да изградите по-силна воля, което от своя страна ще доведе до по-значителни и позитивни промени.
1. Практикувайте здравословно хранене
Една от първите стъпки към по-здравословен начин на живот е да започнете да се храните здравословно. Това означава да консумирате добре-балансирано и разнообразно меню, богато на влакнини, завършени белтъчини, полезни мазнини, витамини, минерали, антиоксиданти и пробиотици. Здравословното меню е бедно на трансмазнини, наситени мазнини, добавена захар, сол и консерванти.
За здравословно хранене, базирайте седмичното си меню на варива, пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, ядки, семена, пробиотични храни и подправки. Намалете приема на месо, мляко и яйца. Избягвайте консумацията на преработени меса, пържени храни, бели тестени изделия, захарни изделия, солени изделия, полуфабрикати и газирани напитки.
Не преяждайте. Използвайте по-малка посуда. Дъвчете бавно и продължително и преустановете храненето преди да сте се почувствали напълно сити.
Прочетете още: Какво означава здравословен начин на хранене?
2. За по-здравословен начин на живот, бъдете физически активни
Физическата активност подсилва имунитета, повишава енергийните нива на тялото, подобрява мозъчната функция, заздравява костите и намалява риска от развитие на множество хронични заболявания.
За по-здравословен начин на живот, спортувайте минимум по 150 минути седмично или 30 минути дневно. Изберете упражнения, чието практикуване Ви допада най-много. Можете да пробвате с ходене, джогинг, плуване, колоездене, йога, пилатес, вдигане на тежести, тенис на корт, футбол, баскетбол, планинарство, а защо не и с градинарство.
Започнете бавно и увеличавайте времетраенето и натоварването постепенно. Бъдете постоянни.
3. Поддържайте оптимално тегло
Оптималното тегло е това, при което се чувстваме най-комфортно и при което има най-малък риск от развитие на патологични състояния, като сърдечни болести, инсулинова резистентност, метаболитен синдром, констипация, диабет тип 2 и ракови заболявания.
Оптималното тегло може да бъде намерено с помощта на индекса на телесната маса (ИТМ) и обиколката на талията (ОТ). ИТМ между 18.5 – 24.9 кг/м2 и ОТ под 80 см. при жените и 94 см. при мъжете индикира нормално или здравословно тегло.
Прочетете още: Какво означава оптимално тегло и как да го изчислим?
4. За по-здравословен начин на живот, спете достатъчно
Количеството и качеството на съня са от особена важност ако желаете да водите един по-здравословен начин на живот. Липсата на пълноценен сън води до понижена мозъчна активност, отслабен имунитет, ниски енергийни нива, преждевременно състаряване на тялото, както и до по-сериозни здравословни състояния, като затлъстяване, инфаркт и инсулт.
За по-здравословен начин на живот, спете поне по 7 – 8 часа на денонощие. Избягвайте употребата на кофеин или никотин, както и използването на електронни устройства преди лягане. Синята светлина, излъчвана от екраните, е един от най-големите врагове на качествения сън.
Защо не опитате с четене на книга, слушане на релаксираща музика или медитация.
5. Поддържайте позитивни социални контакти
Поддържането на позитивни социални контакти е изключително важно ако желаете да водите по-здравословен начин на живот. Срещите с приятели оказват множество здравословни ползи.
Редица изследвания доказват, че хората, които поддържат добри социални контакти, живеят по-дълго, боледуват по-малко и страдат по-рядко от депресия, в сравнение с тези, които живеят в социална изолация.
Заобиколете се с приятни и позитивни хора. Поддържайте добри съседски отношения. Прекарвайте повече време със семейството си.
Финални думи
За да водите по-здравословен начин на живот, увеличете нивото на физическата си активност, започнете да се храните целесъобразно, дръжте теглото си в оптимални граници, наспивайте се пълноценно и поддържайте позитивни социални контакти.
Не прекалявайте с приема на алкохол, откажете цигарите и не спирайте да се самоусъвършенствате. И помнете, че по-здравословното Аз започва с една единствена стъпка. Направете тази стъпка още днес!
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Alan R. Teo, et al. (2013). Social Relationships and Depression: Ten-Year Follow-Up from a Nationally Representative Study.
- Diego Robles Mazzotti, et al. (2014). Human longevity is associated with regular sleep patterns, maintenance of slow wave sleep, and favorable lipid profile.
- Guenther Samitz, et al. (2011). Domains of physical activity and all-cause mortality: systematic review and dose–response meta-analysis of cohort studies.
- Hu Y, et al. (2020). Intake of whole grain foods and risk of type 2 diabetes: results from three prospective cohort studies.
- Luigi Fontana, MD, PhD, et al. (2013). Dietary Restriction, Growth Factors and Aging: from yeast to humans.
- Renata Micha , et al. (2010). Red and Processed Meat Consumption and Risk of Incident Coronary Heart Disease, Stroke, and Diabetes Mellitus. A Systematic Review and Meta-Analysis.