Придобиващо все по-голяма популярност, къдравото зеле, по-известно като кейл, е определяно от повечето специалисти като суперхрана. Богат на редица полезни вещества, минерали, витамини и антиоксиданти, зеленолистният зеленчук е любимец на множество диетолози и известни личности, като присъства редовно в техните хранителни режими. Неслучайно носи прозвището “Цар на зеленолистните зеленчуци”.
Макар и по-разпространен в Северна Европа, през последните години кейлът навлиза и в България, намирайки все по-голямо приложение в ежедневното ни хранене. Особено полезен е през зимата, когато имаме нужда от силна подкрепа за имунитета ни, така че да се предпазим от върлуващите вируси.
Но какво всъщност представлява кейлът, какъв е неговият хранителен състав и с какво може да ни бъде полезен? В следващите редове ще отговорим именно на тези въпроси. И така, нека започваме!
Какво е кейл?
Кейлът е вид зеленолистен зеленчук от семейство Зелеви. Познат е още като листно или къдраво зеле. Има светли или тъмнозелени листа и се отглежда изключително лесно, като може да вирее при почти всякакви условия. Вкусът му е много близък до този на зелето, но е леко пикантен, а понякога дори може да бъде лют. Ако не сте сред привържениците на лютото, можете да добавите малко лимон, така че да смекчите лютивия му вкус.
От кога точно датира употребата на кейла не е напълно ясно, но е известно, че още по времето на древните римляни той е бил част от кулинарията на редица народи, като англичаните, германците и прибалтийските нации.
Какви са ползите от приема на кейл?
Кейлът е изключително богат на витамин A, витамин C и редица други полезни вещества, надминавайки по съдържание останалите зеленчуци многократно. Например, той съдържа почти 3 пъти повече витамин С от лимоните и 4 пъти повече от спанака.
Освен това кейлът е богат на каротеноиди и флавоноиди, всички от които изразяват мощно антиоксидантно действие. Супер-зеленчукът съдържа също така витамин К, който се среща много рядко в храните, които консумираме. Този витамин е изключително благоприятен за здравето ни, като има противовъзпалителен ефект и предотвратява съсирването на кръвта.
Царят на зеленолистните зеленчуци е с високо съдържание и на фибри, като само с една чаша кейл можем да си набавим 10% от необходимото за деня количество. Всички знаем колко ценни са фибрите, особено когато сме на диета, защото ни държат сити за по-дълго време. Освен за фигурата ни, фибрите са изключително полезни за поддържането на оптимални нива на кръвна захар, както и за предпазването от запек.
Наред с това, кейлът съдържа завидни количества витамин B1, B2, B3 и Е, както и редица ценни минерали, като мед, калий, магнезий и калций. В състава му присъстват и белтъчини, омега-3 мастни киселини и фолиева киселина. Всичко това го прави изключително полезен хранителен продукт, който трябва да присъства в менюто на всеки от нас.
Прочетете още: 10 от най-ефективните храни против запек
Медицинските ползи от консумацията на кейл
Смята се, че зеленчукът кейл помага в борбата с онкологичните заболявания, поради съдържанието си на противоракови хранителни вещества, като глюкозинолати. В суровия кейл се съдържат високи количества лутеин и зеаксантин – биоактивни съединения, които забавят процесите на стареене, понижават оксидативния стрес и предотвратяват развитието на ракови болести.
Също така, кейлът е особено полезен при остеопороза, защото подобрява костното здраве и подпомага пълното усвояване на калция от организма. Поради високото си съдържание на полезни хранителни съставки, зеленолистният зеленчук е много популярен сред вегани, вегетарианци и суровоядци.
Как можем да консумираме кейла?
Обикновено кейлът се приготвя както всички останали зеленолистни зеленчуци. Може да се използва и в редица кулинарни рецепти, като например да бъде част от състава на мъфините или пък от соса за спагети. Една от любимите рецепти, която със сигурност трябва да опитате, е тази за чипс от кейл. Приготвя се изключително лесно – листата на кейла се нарязват на едри парчета, овкусяват се обилно със зехтин и сол, след което се пекат в тава за около 20 минути.
Друга много популярна и полезна рецепта е тази за смути с кейл, комбинирано с продукти като папая, манго или ананас. Също така, кейлът може да се добави в супи, може да се задуши, подобно на спанак и да се приготви с яйца, както и да бъде част от вкусни фритати или кишове.
Важно е да знаете, че кейлът, както повечето зеленолистни, е зеленчук, при който е възможно да се съдържат известно количество пестициди. Ето защо, при възможност избирайте био кейл, така че да се насладите на всичките му полезни съставки и невероятния му вкус.
Финални думи
Здравословното хранене е една от основните предпоставки за добро физическо здраве и пълноценен живот. И наистина – балансираният начин на хранене, съдържащ всички необходими хранителни вещества, е гаранция за крепко здраве и дълъг живот. Кейлът определено заема едно от челните места сред храните, които имат принос в тази насока.
Живейте здравословно!
Прочетете още: Топ 10 на най-полезните противоракови зеленчуци
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Alfawaz, H. A., Wani, K., Alrakayan, H., Alnaami, A. M., & Al-Daghri, N. M. (2022). Awareness, Knowledge and Attitude towards ‘Superfood’ Kale and Its Health Benefits among Arab Adults. Nutrients, 14(2), 245.
- Migliozzi, M., Thavarajah, D., Thavarajah, P., & Smith, P. (2015). Lentil and Kale: Complementary Nutrient-Rich Whole Food Sources to Combat Micronutrient and Calorie Malnutrition. Nutrients, 7(11), 9285–9298.
- Nemzer, B., Al-Taher, F., & Abshiru, N. (2021). Extraction and Natural Bioactive Molecules Characterization in Spinach, Kale and Purslane: A Comparative Study. Molecules (Basel, Switzerland), 26(9), 2515.
- Raychaudhuri, S., Fan, S., Kraus, O., Shahinozzaman, M., & Obanda, D. N. (2021). Kale supplementation during high fat feeding improves metabolic health in a mouse model of obesity and insulin resistance. PloS one, 16(8), e0256348.
- Shahinozzaman, M., Raychaudhuri, S., Fan, S., & Obanda, D. N. (2021). Kale Attenuates Inflammation and Modulates Gut Microbial Composition and Function in C57BL/6J Mice with Diet-Induced Obesity. Microorganisms, 9(2), 238.