Диария e патологично състояние на храносмилателната система, което се характеризира с изхождане на воднисти или редки изпражнения 3 или повече пъти в рамките на 24 часа. Тя е показател, че чревното съдържимо преминава твърде бързо през стомашно-чревния тракт, което води до анормална абсорбция на водата.
Някои от основните симптоми, придружаващи диарията, биват спешна нужда да се посети тоалетната, крампи, гадене и болки в коремната област.
Какви усложнения могат да настъпят при диарията?
Обикновено диарията преминава от само себе си до няколко дни. В някои случаи обаче, е нужно да ѝ се обърне по-специално внимание, тъй като тя бързо може да доведе до дехидратация, загуба на електролити и малабсорбция на хранителните вещества.
Какво е дехидратация?
Дехидратацията е състояние, което се получава, когато тялото ни отделя повече вода, отколкото приема.
Някои от основните симптоми на дехидратацията биват:
- Жажда
- Умора
- Сухота в устата
- Загуба на апетит
- Главоболие
- Замаяност
- Изтощение
- Припадане
Какво е малабсорбция?
Малабсорбцията е състояние, при което хранителните вещества, които попадат в стомашно-чревния тракт, не могат да бъдат усвоени напълно и се изхвърлят от тялото чрез урината и изпражненията. При състояния като хроничната диария, това може да доведе до недохранване.
Някои от основните симптоми на малабсорбция биват:
- Подуване
- Образуване на газове
- Промяна в апетита
- Загуба на тегло
Какво води до развитието на диария?
За да разберем по-добре причините за диарията и как да се справим с нея, трябва да разберем как всъщност функционира храносмилателната ни система.
Ние получаваме дневната си доза вода не само чрез напитките, но и чрез храната. Ежедневно приемаме около 700 милилитра вода чрез храната и 1,5 литра чрез напитките.
За процесите на храносмилане се секретират храносмилателни сокове (слюнка, стомашен, панкреатичен, жлъчен и чревен сок) по цялата дължина на храносмилателната система.
Така, заедно с приетата храна и вода и секретираните сокове, дневният обем на водата, която достига до чревния тракт възлиза на около 10 литра. Почти цялото количество от нея се резорбира в червата, а остатъка (около 150 милилитра) се изхвърля заедно с изпражненията.
Когато има нарушение на тези физиологични процеси на резорбция в червата, какъвто е случаят при при диарията, водата не може да се резорбира и се изхвърля навън чрез изпражненията, което неминуемо води до обезводняване на организма и нарушено усвояване на хранителните вещества.
Кои са основните видове диария?
- Остра – това е най-честата форма и обикновено преминава от само себе си до 4 дни
- Упорита – трае от 2 до 4 седмици
- Хронична – трае поне 4 седмици, като симптомите могат да бъдат постоянно присъстващи или да се повтарят периодично
Кои са основните причинители на диария?
Инфекции
Причиняват се от бактерии, вируси и паразити, попаднали в организма чрез консумация на замърсена вода или храна. Бактериалните инфекции най-често се причиняват от E.coli, Shigella, Staphylococcus и Salmonella, a вирусните – от Norwalk и ротавируси.
При диарията причинена от инфекциозен източник, освен характерните симптоми, на лице са и някои други, като висока температура, замаяност, повръщане и наличие на кръв в изпражненията. Понякога при острите инфекции, ако не настъпи напълно излекуване, диарията може да прерасне в хронична.
Пътувания (диарията на пътешественика)
Среща се при хора, които пътуват до далечни и екзотични дестинации с ниска хигиена и консумират храни и напитки, които са били контаминирани с бактерии, вируси и паразити.
Хранителни алергии или непоносимости
Алергията или непоносимостта към мляко, зърнени храни, яйца, ядки или други храни също могат да създадат чревно разстройство.
Най-разпространена е лактозната непоносимост. За разграждането на лактозата в млякото и млечните продукти е нужен ензимът лактаза. При неговата липса или недостиг, лактозата остава неразградена и причинява подуване, болки в стомаха, загуба на вода и диария.
Кои храни не съдържат глутен и с кои храни да внимаваме?
Проблеми с храносмилателната система
Причина за хронична диария могат да бъдат синдромът на раздразненото дебело черво и болестта на Крон.
Раздразненото дебело черво се характеризира с нарушена перисталтика на чревния тракт. Редуват се състояния на бързо преминаване на чревното съдържимо, причиняващо диария и бавно преминаване на храната, което води до запек.
Болестта на Крон се характеризира с възпаление и подуване на тънките или дебелото черво. Най-често предизвиква коремни болки, стомашно-чревно разстройство и повръщане.
Какво е синдром на раздразненото дебело черво?
Лекарства
Причина за нарушаване на чревната функция могат да бъдат и медикаментите особено при тяхната дългосрочна употреба. Такива например са антибиотиците и лекарствата против киселини.
Синтетични подсладители
Сорбитолът и манитолът, които се съдържат в дъвките и продуктите без захар, понякога могат да бъдат причина за диария.
Как се лекува диарията?
Въпреки че, диарията сама по себе си не е опасна, тя може да индикира за по-сериозен проблем и при неправилен подход може да доведе до сериозни здравословни усложнения.
Преди лечението на диарията, трябва да определим в какъв вид е тя – остра, упорита или хронична и какъв е нейният причинител.
Лечение на остра диария
Обикновено преминава от само себе си до 4 дни и не е повод за притеснение.
Леките състояния се облекчават с почивка и прием на повече течности (вода, супи, плодови или зеленчукови сокове).
Лечение на хронична диария
Преди предприемането на каквито и да е било мерки за лечение на хроничната диария, е необходимо консултиране с лекар и установяване на причинителя.
С повишено внимание трябва да се подходи при деца, възрастни хора или хора с отслабена имунна система.
Тежката диария може да бъде животозастрашаваща.
Консултирайте се с лекар ако:
- състоянието Ви до 4 дни не се подобрява, а напротив се влошава
- налични са признаци на дехидратация
- налични са признаци на малабсорбция
- имате висока температура
- имате болки в областта на корема
- имате кръв в изпражненията
Хидратация на организма
Лечението на диарията, трябва да започне с възвръщане на загубените течности и електролити от организма, за да се намалят рисковете от обезводняване на организма. Това става чрез прием на:
- Минимум 8 чаши вода на ден
- Бистри плодови сокове
- Чисти бульони (без мазнини)
- Билкови чайове (от мента или лайка) с лъжица мед – имат успокояващ ефект върху стомашно-чревния тракт
Приемът на вода ще възстанови водния баланс в организма, но няма да разреши проблема със загубените електролити (натрий, хлорид, калий, калций и магнезий). Като при голяма загуба на тези електролити, може да настъпи хипонатриемия или хипокалиемия.
Натрий и хлорид могат да бъдат набавени лесно чрез храната, но също и от напитките, които съдържат сол. Плодовете и зеленчуците пък, са най-добрият източник на калий.
В повечето случай, когато имаме леки загуби на течности и електролити в организма, ги възстановяваме бързо при следващото ни хранене. Но при по-големи загуби и висока степен на дехидратация, можем да подпомогнем организма си, като приемаме напитки и разтвори, които съдържат електролити.
Разтвори, съдържащи електролити, които можем да си приготвим в домашни условия
Воден разтвор
- 1 л вода
- ¾ чаена лъжичка трапезна сол
- 2 супени лъжици захар
Доматен разтвор
- 2 ½ чаши обикновен доматен сок
- 1 ½ чаши вода
Пилешки бульон
- 2 чаши течен бульон
- 2 чаши вода
- 2 супени лъжици захар
Ролята на захарта (глюкозата) в тези напитки е да се свързва с електролитите. По този начин тя спомага за по-бързото усвояване на водата и солите от организма, което води до по-ефективно рехидратиране.
Приемайте ги по 1 или 2 пъти дневно, паралелно с всички останали течности.
Как да се храним при диария?
И така стигнахме до въпроса, как всъщност да се храним, когато имаме чревно разстройство. Трябва ли да спазваме специфичен хранителен режим или не? Кои храни трябва да консумираме при диария? И кои да избягваме?
Както споменахме, въпреки че повечето пъти диарията е безобидна и преминава бързо, консумацията на правилните храни все пак, ще ни помогне да се възстановим много по-бързо и лесно, както и да предотвратим появата на бъдещи потенциални здравословни усложнения.
След като сме преминали през първия етап – хидратирането, можем да процедираме и към хранителния режим.
20 от най-полезните съвети за здравословно хранене
Хранителен режим при диария
В следствие на диарията може да имаме загубен апетит. Ако това е така, не е нужно да се насилваме да се храним, а можем просто да продължим да приемаме достатъчно напитки. В началото дори е препоръчително, в продължение на 5-6 часа да приемаме основно течности.
Също така, хубаво е през първите 24 часа да се консумира храна, която е проста и лесноусвоима. Например варени или печени картофи, препечен хляб, крекери, солети, сухари, пилешко месо (без кожата), бял ориз, пюре от ябълки или моркови и банани.
Трябва да се щадят червата, чрез избягване на всичко, което е потенциален дразнител на чревния тракт. Най-общо казано това са фибрите, млечните продукти, мазнините, пикантните храни, алкохола и кофеина.
Препоръчително е приемът на храната да се раздели на малки порции през деня (през 3-4 часа). Изяждането на големи количества храна на един път, при наличие на чревно разстройство, затормозява допълнително храносмилателната ни система.
Храненето трябва да бъде съобразено с индивидуалните особености и енергийни нужди на организма, възраст, пол и съпътстващи заболявания, ако има такива.
Хранителният режим трябва да бъде динамично променящ се, тоест да се нагажда спрямо хода и промените в състоянието на организма.
Диетата се разширява постепенно. След доста ограниченото меню в първите 24 часа, в следващите дни можем да включим и по-разнообразни храни, като зеленчукови супи, печени зеленчуци, печено или варено месо и някои плодове.
Добре е да избягваме храните и напитките, които дразнят червата, поне още седмица след като сме усетили подобрение, тъй като на чревния тракт му е нужно повече време, за да се възстанови напълно.
Кои храни да консумираме при наличието на диария?
- Плодове, като банани, кайсии, диня, пъпеш, нектарини, праскови
- Храни, богати на разтворими фибри (пектин)-ябълки, ябълково пюре, предварително накиснати овесени ядки
- Зеленчуци, като моркови, картофи, тиквички, патладжан, спанак, зелен боб, гъби могат да се консумират, но само след като са преминали през термична обработка. В сурова форма могат да се приемат краставиците и марулята
- Печено или варено месо, като пилешко, телешко, свинско, риба
- Яйца
- Хляб и макарони от бяло брашно, бял ориз
Кои храни да избягваме при наличието на диария?
- Плодове и зеленчуци, които предизвикват газове, като зеле, броколи, карфиол, чушки, боб, грах, нахут, зеленолистни, царевица, сини сливи
- Храни с прекалено много фибри, като пълнозърнести продукти, ядки, храни с груба целулоза
- Прекалено мазни храни, пържени храни
- Мляко и млечни продукти – дори и да Ви понасят млечните по принцип, може тялото ви временно да е сензитивно към тях поради нарушенията в чревния тракт. В зависимост от вида на диарията, намалете или напълно преустановете приема на млечни продукти, докато не настъпи подобрение
- Напитки като кафе, алкохол и газирани напитки. Тези напитки са диуретици и водят до дехидратация на организма
- Сорбитол и други синтетични подсладители, понеже имат слабителен ефект
- Храни, съдържащи високи количества захар като вафли, шоколади, кексове и т.н.
- Храни, които не са преминали през термична обработка или не са съхранявани според изискванията за безопасност на храните
10 от най-вредните храни в България
Нужен ли ни е хранителен режим след прекарана диария?
След като отшумят симптомите, е редно да се погрижим за възстановяването на чревния тракт и по-специално на чревната флора. Това можем да направим, като приемаме храни богати на пробиотици. Такива са киселото мляко, ферментиралите зеленчуци, някои видове сирена, кефир, хляб с квас и други.
Заедно с тези храни е нужно да включим към менюто си и пребиотици. Пребиотиците са несмилаеми фибри, които служат за храна на пробиотиците и подпомагат пролиферацията на полезната микрофлора. Богати на пребиотици са плодовете и зеленчуците, бобовите храни, пълнозърнестите храни, медът и други.
Какво са пробиотиците и какви са техните ползи?
Как да понижим риска от развитие на диария?
- Измивайте ръцете си старателно със сапун и топла вода в продължение на поне 20 секунди, преди боравене с храни и след използване на тоалетната
- Избягвайте консумацията на храни от улични сергии и пиенето на чешмяна вода при пътуване до екзотични дестинации с ниска хигиена
- Избягвайте консумацията на храни, които не са преминали ефективна термична обработка и могат да носят риск от заразяване с бактерии и вируси
10 от най-ефективните храни против запек
Използвани източници
- https://medlineplus.gov/diarrhea.html
- https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/diarrhea/all-content
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK414/
- Human Nutrition- Alan Titchenal, Alison Calabrese, 2018
- Understanding Nutrition, 12th edition-Ellie Whitney, Sharon Rady Rolfes, 2010
*Статията е с информативна цел. Консултирайте се с лекар, преди предприемането на мерки.
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!