Каква е ролята на микробиома в спортните постижения?

От Иван

 

В последните години, научните изследвания все повече разкриват значението на микробиома за цялостното здраве на човека. Микробиомът представлява съвкупността от микроорганизми, които обитават нашия храносмилателен тракт и играят важна роля в различни физиологични процеси. 

Спортистите и активните хора също могат да се възползват от поддържането на здравословен микробиом, като неговото влияние върху спортните постижения и възстановяването става все по-очевидно. 

В тази статия ще разгледаме как точно микробиомът може да повлияе на физическата активност и спортните резултати.

 

Влиянието на микробиома върху енергията и издръжливостта

Каква е ролята на микробиома в спортните постижения-Нутрима-бг

 

Чревният микробиом играе ключова роля в метаболизма на хранителните вещества и производството на енергия. Някои бактерии в червата са способни да разграждат сложни въглехидрати и фибри до късоверижни мастни киселини, като бутират, които служат като източник на енергия за клетките на чревната стена. Това подобрява усвояването на хранителни вещества и подпомага стабилното доставяне на енергия по време на физическо натоварване.

Изследвания показват, че определени видове бактерии, като Veillonella и Prevotella, са свързани с повишена издръжливост и по-добри спортни постижения. Например, един експеримент с маратонци установява, че Veillonella се увеличава значително след маратона и е свързана с подобрено разграждане на лактата, който е страничен продукт на интензивните упражнения.

 

Ролята на микробиома във възстановяването

След интензивни тренировки или състезания, възстановяването е критичен процес, който влияе на способността на спортиста да поддържа високо ниво на активност.

Микробиомът играе роля и тук, като подпомага възстановяването на мускулната тъкан и намаляването на възпалението. Някои пробиотици, като Lactobacillus и Bifidobacterium, са показали, че могат да намалят времето за възстановяване и мускулната болка, свързана с физическото натоварване.

Микробиомът също така влияе върху имунната система, като помага да се предотвратят инфекции и възпалителни процеси, които могат да забавят възстановяването. Поддържането на здравословен баланс на микроорганизмите в червата е от съществено значение за предотвратяване на хронични възпаления, които могат да се натрупат след многократни интензивни натоварвания.

 

Прочетете още:

Всичко за полезните чревни бактерии (пробиотици)

 

Микробиомът и психическата издръжливост

Една от по-малко известните роли на микробиома е връзката му с психическото здраве и издръжливост. Чревно-мозъчната ос (gut-brain axis) свързва микробиома с централната нервна система, влияейки на настроението, когнитивните функции и нивата на стрес.

Микробиомът може да синтезира и регулира невротрансмитери като серотонин и допамин, които са ключови за мотивацията и концентрацията по време на спорт.

Изследвания показват, че дисбаланс в микробиома може да доведе до повишени нива на стрес и тревожност, които могат да повлияят негативно на спортните постижения. От друга страна, здравословен микробиом може да подобри психическата устойчивост и да намали въздействието на стреса върху тялото.

 

Как да подобрим здравословното състояние на микробиома?

Каква е ролята на микробиома в спортните постижения-Нутрима-бг-2

 

За да се възползваме максимално от предимствата на здравословния микробиом, е важно да поддържаме разнообразна и балансирана диета, богата на фибри, пребиотици и пробиотици. Консумацията на ферментирали (пробиотични) храни, като кисело мляко, кефир, кисело зеле и мисо, може да подпомогне растежа на полезни бактерии.

Освен хранителни добавки, редовната физическа активност също е свързана с по-богат и разнообразен микробиом. Упражненията могат да стимулират растежа на полезни бактерии и да подобрят метаболитните процеси в червата.

 

Прочетете още:

7 от най-полезните пробиотични храни

 

Финални редове

Ролята на микробиома в спортните постижения става все по-очевидна с напредването на научните изследвания. Здравословният чревен микробиом може да подобри енергийните нива, да подпомогне възстановяването и да увеличи психическата издръжливост на спортистите.

Поддържането на здравословен микробиом чрез правилно хранене и активен начин на живот е ключов елемент за оптимизиране на спортните постижения и пълноценното възстановяване след тренировки.

 

Хареса ли ви статията за ролята на микробиома в спортните постижения?

Хареса ли ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с вашето семейство и приятели?

Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.

Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу. Алтернативно, можете да се включите в някоя от дискусиите на здравословен форум Нутрима.

Благодарим ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!

 

 

Използвани източници за ролята на микробиома в спортните постижения

  1. Fontana, F., Longhi, G., Tarracchini, C., Mancabelli, L., Lugli, G. A., Alessandri, G., Turroni, F., Milani, C., & Ventura, M. (2023). The human gut microbiome of athletes: metagenomic and metabolic insights. Microbiome, 11(1), 27.
  2. Humińska-Lisowska, K., Zielińska, K., Mieszkowski, J., Michałowska-Sawczyn, M., Cięszczyk, P., Łabaj, P. P., Wasąg, B., Frączek, B., Grzywacz, A., Kochanowicz, A., & Kosciolek, T. (2024). Microbiome features associated with performance measures in athletic and non-athletic individuals: A case-control study. PloS one, 19(2), e0297858.
  3. Miranda-Comas, G., Petering, R. C., Zaman, N., & Chang, R. (2022). Implications of the Gut Microbiome in Sports. Sports health, 14(6), 894–898.
  4. O’Brien, M. T., O’Sullivan, O., Claesson, M. J., & Cotter, P. D. (2022). The Athlete Gut Microbiome and its Relevance to Health and Performance: A Review. Sports medicine (Auckland, N.Z.), 52(Suppl 1), 119–128.

 


 

Абонирайте се за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети.

Оставете коментар

Подобни публикации