5 билки срещу силни менструални болки

От Нутрима

 

Силните менструални болки са нещо изключително неприятно и за съжаление са познати на почти всяка жена. Статистиката показва, че една на всеки осем жени в България страда от спазми през този период от месеца. 

Придружени от симптоми като глад, нарушен сън, подут корем, умора, болки в гърдите и променливо настроение, силните менструални болки и спазмите са често срещано състояние, което много трудно може да бъде пренебрегнато. 

Ако вие също страдате всеки месец от тези болки и търсите ефективно решение за справяне с тях – тази статия е точно за вас. Векове наред, нашите предци са се обръщали към природата и билколечението, за да се справят с редица здравословни проблеми. 

В следващите редове ще разгледаме 5 билки, които действително помагат при силни менструални болки. Нека преди това обаче разгледаме какви са причините за появата на менструални болки. 

 

Какви са причините за появата на менструални болки?

5 билки срещу силни менструални болки-Нутрима-бг-1

 

Дисменореята, както още се наричат този вид болки, се усеща най-често няколко дни преди началото на месечния цикъл, както и по време на него. Симптомите на това състояние могат да варират от леки пулсиращи болки до силни спазми, които са локализирани в долната част на корема и кръста. 

При някои жени те протичат толкова тежко, че възпрепятстват ежедневните им задължения, като могат да доведат дори до повръщане и необходимост от посещение на медицинско заведение. Най-често тези болки се причиняват от контрахирането на матката, която чрез свиване и отпускане спомага за изчистването на лигавицата. 

За радост на представителите на нежния пол, много често този неприятен дискомфорт намалява или напълно изчезва с възрастта, както и след раждане.

По-тежките менструални болки, които не се описват като обикновен дискомфорт, обикновено се свързват и с наличието на придружаващ здравословен проблем. Според специалистите, най-честите заболявания, които предизвикват тежки неразположения по време на цикъл, са:

  • Образуването на миома на матката, която представлява нераково заболяване и често причинява болка;
  • Срастване на тъканта на матката в мускулните стени, което се нарича аденомиоза;
  • Ендометриоза, обхващаща тъканта, която расте в яйчниците и фалопиевите тръби;
  • Състояние, при което матката има прекалено малък отвор, поради което менструалния поток е възпрепятстван;
  • Инфекции и възпаления, които обхващат репродуктивните органи и се причиняват от бактерии, предавани по полов път;
  • Недостиг на важни минерали и витамини в организма.

 

Билките като помощ в борбата срещу менструалните болки

Природата притежава несравними сили, които хората от векове са използвали като лек срещу различни болести и неразположения. Повечето от тях продължават да се употребяват и до ден днешен от хора, които предпочитат да се доверяват на натурални средства, преди да се обърнат към лекарствени продукти. 

За щастие, природата в България е богата на разнообразни билки, леснодостъпни за всеки, който желае да ги използва. Можете да си ги набавите както сами директно от природата, така и от повечето съвременни билкови аптеки. 

Как помагат билките при менструални болки? Ефективността на повечето растения се обяснява с това, че те са богати на противовъзпалителни и обезболяващи вещества, които спомагат за спирането на контракциите. Ето и 5 от най-добрите в това отношение растителни представители. 

 

1. Джинджифил срещу менструални болки

5 билки срещу силни менструални болки-Нутрима-бг-2

 

Джинджифилът е растение, което се използва при множество проблеми и е признато със своите ценни качества, дори от великата китайска медицина. Той помага ефективно при състояния на настинка, подуване на корема и метеоризъм, както и диария. Има способността да подобрява храносмилането и облекчава състояния като повръщане и гадене. 

Джинджифилът се слави и с мощното си противовъзпалително действие, което идва на помощ при силни менструални болки. Допълнителен плюс от неговото въздействие е това, че намалява кървенето и прави неприятния период по време на месечния цикъл доста по-лек. От джинджифил се приготвя ароматен чай, който може да се комбинира с мента или лимон.

 

2. Коприва

Копривата е растение, познато на българите от стотици години, което е доказало своите безценни ползи за човешкото здраве. То е неразделна част от кулинарния свят, като от него се приготвят здравословни супи, каши, готвени ястия и ароматен чай. 

Копривата е наситена на протеини, важни за организма витамини и минерали. Определяна многократно като суперхрана, тя насища тялото с необходимите му вещества и нутриенти. Действа отпускащо на мускулите и има способността да намалява значително болката, причинена от менструалните спазми.

 

3. Лайка срещу менструални болки

Лайката е билка, която със своя богат аромат ни напомня за детството. Среща се почти във всеки дом и до ден днешен. Позната е с това, че помага ефективно при възпалено гърло и настинка. Тя има успокояващо и седативно действие, благодарение на което помага при проблеми със съня, както и тревожни мисли. 

Богата е на съединенията сескитерпенови лактони, които стимулират работата на панкреаса и по този начин подобряват храносмилателния процес. Ценните качества на лайката, обаче, не се изчерпват само с това. Тя е признато противоспазматично природно средство. 

Ефективно помага при силни менструални болки като ги облекчава изключително бързо. След една чаша топъл чай от лайка, тялото и умът са спокойни и отпуснати.

 

4. Малинови листа

 

Вкусните червени плодове далеч не са единствената полезна част от растението малина. От край време, листата на този храст са познати със своите несравними ползи за женското репродуктивно здраве. Растението е богато на алкалоида фрагарин, важните витамини от група В, както и витамин С

В състава на малиновите листа присъстват още голямо количество желязо, цинк, магнезий, калий и фосфор. Тази мощна комбинация от полезни вещества ефективно намалява менструалните болки и подсилва маточните мускули. Ароматният чай, приготвен от малинови листа, облекчава спазмите, намалява обилното кървене и значително облекчава предменструалните симптоми.

 

5. Резене срещу менструални болки

Познато още като фенел или див копър, това растение комбинира в себе си множество ползи за човешкото здраве. То стимулира работата на сърцето, помага при анемия, подобрява храносмилането и помага при метеоризъм и подут корем. Дивият копър е богат на фибри, фолиева киселина и калий. Той се грижи за доброто състояние на кожата, като я хидратира в дълбочина и я поддържа здрава. 

Благодарение на своето противовъзпалително действие, резенето облекчава силните менструални болки, затопля и отпуска тялото. Поради мощното си действие, се препоръчва и при по-тежки състояния, предизвикани от болезнен менструален цикъл.

 

Финални редове

Надяваме се статията да ви бъде от полза и да ви убеди, че преди да посегнете към лекарствените продукти, е добре да опитате силата на природата и народната медицина. Билките са доказали своите безценни качества във времето и са способни да облекчат и излекуват редица здравословни проблеми. Бъдете здрави!

 

Хареса ли ви тази статия?

Хареса ли ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с вашето семейство и приятели?

Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.

Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу. Алтернативно, можете да се включите в някоя от дискусиите на здравословен форум Нутрима.

Благодарим ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!

 

 

Използвана литература

  1. Bhusal, K. K., Magar, S. K., Thapa, R., Lamsal, A., Bhandari, S., Maharjan, R., Shrestha, S., & Shrestha, J. (2022). Nutritional and pharmacological importance of stinging nettle (Urtica dioica L.): A review. Heliyon, 8(6), e09717. 
  2. Bowman, R., Taylor, J., Muggleton, S., & Davis, D. (2021). Biophysical effects, safety and efficacy of raspberry leaf use in pregnancy: a systematic integrative review. BMC complementary medicine and therapies, 21(1), 56. 
  3. Chen, C. X., Barrett, B., & Kwekkeboom, K. L. (2016). Efficacy of Oral Ginger (Zingiber officinale) for Dysmenorrhea: A Systematic Review and Meta-Analysis. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2016, 6295737. 
  4. Lee, H. W., Ang, L., Lee, M. S., Alimoradi, Z., & Kim, E. (2020). Fennel for Reducing Pain in Primary Dysmenorrhea: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients, 12(11), 3438. 
  5. Niazi, A., & Moradi, M. (2021). The Effect of Chamomile on Pain and Menstrual Bleeding in Primary Dysmenorrhea: A Systematic Review. International journal of community based nursing and midwifery, 9(3), 174–186. 

 


 

Абонирайте се за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети.

Оставете коментар

Подобни публикации