Неспокойни крака – причини, симптоми, лечение

От Нутрима

 

Състоянието на неспокойни крака, известно още като синдром на неспокойните крака или СНК, засяга милиони хора по целия свят, но често остава недиагностицирано и подценявано. Това разстройство може да причини сериозни нарушения на съня, което от своя страна да доведе до умора, стрес и намалена способност за концентрация през деня. 

В тази статия ще разгледаме основните причини, симптоми и възможностите за лечение на синдрома на неспокойните крака. Лечението ще бъде разгледано както в контекста на промени в хранителния режим, така и чрез медикаментозно лечение.

 

Какво означава “неспокойни крака”?

Синдромът на неспокойните крака е неврологично разстройство, характеризиращо се с неустоимо желание за движение на краката, често придружено от неприятни усещания като сърбеж, парене или тежест. Тези симптоми обикновено се проявяват вечер или през нощта, като се засилват при дълготрайна неподвижност, например при седене или лежане.

Състоянието е често срещано и засяга около 5-10% от населението в България, като жените са по-засегнати от мъжете. СНК може да се появи на всяка възраст, но най-често симптомите започват да се проявяват в средната възраст или по-късно.

 

Неспокойни крака – причини

Неспокойни крака - причини, симптоми, лечение-Нутрима-бг-1

 

Причините за развитието на неспокойни крака не са напълно изяснени, но се смята, че състоянието е резултат от комплексни взаимодействия между генетични фактори, неврологични дисфункции и външни фактори.

  • Генетична предразположеност: Изследвания показват, че СНК често се среща в семейства, което предполага наличието на наследствен компонент. Хора с близки родственици, страдащи от синдрома, са с повишен риск от развитие на това състояние.
  • Недостиг на желязо: Дефицитът на желязо в мозъка може да допринесе за развитието на синдрома на неспокойните крака. Желязото е важно за производството на допамин – невротрансмитер, който регулира движенията на тялото. Недостигът на желязо може да доведе до нарушения в допаминовата система, което води до симптоми на СНК.
  • Неврологични нарушения: Проблеми с допаминовата система в мозъка са свързани с развитието на СНК. Допаминът е отговорен за контрола на движенията, и неговият дефицит или неправилна функция може да причини симптоми на синдрома.
  • Бременност: Много жени изпитват симптоми на СНК по време на бременност, особено през третия триместър. Въпреки че точната причина не е известна, смята се, че хормоналните промени и увеличените нужди от желязо могат да играят роля.
  • Хронични заболявания: Някои заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност и периферна невропатия са свързани с повишен риск от развитие на синдром на неспокойните крака.

 

Неспокойни крака – симптоми

Основният симптом на синдрома на неспокойните крака е неустоимото желание за движение на краката, което е съпроводено от неприятни усещания. Други симптоми включват:

  • Усещане за парене, сърбеж или тежест в краката
  • Симптомите се засилват през вечерта или нощта
  • Временно облекчение при движение на краката
  • Нарушения на съня поради дискомфорт в краката
  • Умора и раздразнителност през деня поради лошо качество на съня

 

Неспокойни крака – лечение 

Неспокойни крака - причини, симптоми, лечение-Нутрима-бг-2

 

Лечението на синдрома на неспокойните крака може да включва промени в хранителния режим, както и медикаментозна терапия. Комбинацията от тези два подхода често води до най-добри резултати.

 

   Лечение чрез хранителен режим

  • Повишаване на приема на желязо: Тъй като дефицитът на желязо е свързан с СНК, увеличаването на приема на богати на желязо храни може да помогне за облекчаване на симптомите. Такива храни включват червено месо, спанак, леща и обогатени зърнени продукти. Консултация с лекар за подходящи добавки с желязо също е препоръчителна.
  • Храни, богати на магнезий: Магнезият помага за релаксация на мускулите и може да намали симптомите на СНК. Храни като банани, ядки, семена и зелени листни зеленчуци са отличен източник на магнезий.
  • Избягване на кофеин и алкохол: Кофеинът и алкохолът могат да влошат симптомите на СНК, като нарушават съня и стимулират нервната система. Ограничаването на тези вещества може да помогне за облекчаване на симптомите.
  • Поддържане на здравословен хранителен режим: Балансираното хранене, богато на витамини и минерали, е от съществено значение за поддържане на нервната система в добро състояние и намаляване на симптомите на СНК.

 

Прочетете още:

Всичко, което трябва да знаем за микроелемента желязо

 

   Медикаментозно лечение

 

Когато промени в хранителния режим не са достатъчни, може да се наложи медикаментозно лечение. Лекарствата, които обикновено се предписват за СНК, включват:

  • Допаминергични агенти: Тези лекарства увеличават нивата на допамин в мозъка и често са първата линия на лечение за СНК. Те включват лекарства като ропинирол и прамипексол.
  • Антиконвулсанти: Лекарства като габапентин могат да помогнат за намаляване на симптомите, особено при пациенти, които не реагират добре на допаминергични агенти.
  • Опиоиди: В редки случаи, когато другите лечения не са ефективни, може да се използват ниски дози опиоиди за контрол на симптомите. Те се предписват с голямо внимание поради риска от пристрастяване.
  • Седативни средства: Те могат да помогнат за подобряване на съня при пациенти, които страдат от тежки нарушения на съня поради СНК.

 

Финални думи

Синдромът на неспокойните крака е състояние, което може сериозно да наруши качеството на живот, но с правилната диагноза и лечение симптомите могат да бъдат значително облекчени. Комбинирането на хранителен режим с медикаментозна терапия често води до най-добри резултати. 

Ако страдате от симптомите на СНК, консултирайте се с медицински специалист, който може да ви помогне да намерите най-подходящото лечение за вашето състояние.

 

Прочетете още:

Как най-ефикасно да се справим с коварното безсъние?

 

Хареса ли ви тази статия?

Хареса ли ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с вашето семейство и приятели?

Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.

Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу. Алтернативно, можете да се включите в някоя от дискусиите на здравословен форум Нутрима.

Благодарим ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!

 

 

Използвани източници

  1. Batool-Anwar, S., Li, Y., De Vito, K., Malhotra, A., Winkelman, J., & Gao, X. (2016). Lifestyle Factors and Risk of Restless Legs Syndrome: Prospective Cohort Study. Journal of clinical sleep medicine : JCSM : official publication of the American Academy of Sleep Medicine, 12(2), 187–194.
  2. Gossard, T. R., Trotti, L. M., Videnovic, A., & St Louis, E. K. (2021). Restless Legs Syndrome: Contemporary Diagnosis and Treatment. Neurotherapeutics : the journal of the American Society for Experimental NeuroTherapeutics, 18(1), 140–155
  3. Lv, Q., Wang, X., Asakawa, T., & Wang, X. P. (2021). Pharmacologic Treatment of Restless Legs Syndrome. Current neuropharmacology, 19(3), 372–382.
  4. Ratnani, G., & Harjpal, P. (2023). Advancements in Restless Leg Syndrome Management: A Review of Physiotherapeutic Modalities and Their Efficacy. Cureus, 15(10), e46779.

 


 

Абонирайте се за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети.

Оставете коментар

Подобни публикации