Алергиите, причинени от приема на определена храна, са доста често срещано патологично състояние. В световен мащаб, около 5 – 10% от населението страда от наличието на една или повече хранителни алергии, като този процент нараства с всяка изминала година. Децата са по-засегнати от възрастните. В повечето случаи, алергичните реакции на организма са причинени от 14 основни вида храни, наричани хранителни алергени.
В тази статия ще се запознаем по-подробно с хранителните алергии, храните, които ги причиняват (хранителни алергени), симптомите, рисковите фактори, както и с някои полезни съвети, за това как да подходим при наличието на хранителна алергия.
Какво е хранителна алергия?
Хранителна алергия е анормалният отговор на имунната система към определена храна. Този отговор се изразява в отделянето на антитела, като имуноглобулин Е (IgE), който се прикрепва към молекулите на проблемната храна, с цел унищожаване на тези молекули. Най-често, причината за всичко това е даден протеин в храната, който се приема като заплаха от имунната система.
Освен антитела, при наличието на алерген в организма, тялото отделя и големи количества от веществото хистамин. Именно на него се дължат повечето от алергичните реакции, като възпаление, кожно зачервяване и обриви.
Хранителните алергии се проявяват обикновено още в детска възраст, като заболяванията на храносмилателната система, химичното замърсяване на храните, както и злоупотребата с медикаменти, увеличават драстично риска от развитие на алергии.
Някои алергии при децата отшумяват с напредването на възрастта (прясно мляко, яйца), докато други остават завинаги (фъстъци, морски дарове). Ранният досег на детето с храни, съдържащи основните хранителни алергени, е силно препоръчителен, тъй като това намалява шансовете за развитие на хранителна алергия, в по-късен житейски стадий.
Често, хранителната непоносимост и хранителното натравяне биват бъркани с хранителна алергия. Това обаче не е правилно, тъй като хранителната непоносимост и хранителното натравяне са патологични състояния на храносмилателния тракт и при тях имунната система не играе роля.
Хранителни алергени – що е то?
Всяка една храна притежава потенциал да причини алергична реакция, след като попадне в тялото ни. И все пак, съществуват 14 вида храни, които са основните виновници за по-голямата част от случаите на алергични реакции. Тези храни са известни като хранителни алергени.
Основните хранителни алергени са 14 на брой и включват храни, като прясното мляко, рибата, яйцата, ядките, фъстъците, пшеницата, сусамът и глутенът.
Хранителни алергени – симптоми
Симптомите на хранителна алергия са много на брой и могат да засегнат различни части на тялото. Най-засегнатите телесни системи биват храносмилателната система, кожата, дихателната система и сърдечно-съдовата система.
Сред основните симптоми, причинени от приема на хранителни алергени се нареждат кожните обриви, зачервената кожа, сърбежа, хремата, кихането и недостига на въздух.
При по-сериозни алергични реакции може да се наблюдава диария, понижено кръвно налягане, анафилактичен шок и загуба на съзнание.
- Сърбеж
- Обриви
- Зачервена кожа
- Световъртеж
- Треска
- Кихане
- Повръщане
- Гадене
- Диария
- Стомашни крампи
- Коремни болки
- Подуване
- Метеоризъм
- Недостиг на въздух
- Задъхване
- Затруднено преглъщане
- Оток
- Запушен нос
- Дрезгав глас
- Понижено кръвно налягане
- Анафилактичен шок
- Загуба на съзнание
Хранителни алергени – рискови фактори
Основните рискови фактори за развитието на хранителни алергии биват фамилната наследственост, възрастта, както и прекалената лична хигиена, особено в ранна детска възраст.
- Генетична предразположеност
- Наличие на алергия
- Астма
- Възраст
- Бременност
- Прекалена хигиена
- Хранителни добавки
Хранителните алергени и етикетите с хранителните съставки
Регламентът за хранителната информация на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите гласи, че храната и хранителните продукти трябва да представят информация за наличието на хранителни алергени по ясен и последователен начин, който улеснява потребителите да направят информиран хранителен избор.
Наличието на хранителни алергени в продуктите трябва да бъде представено отделно от съдържанието на съставките или с удебелен шрифт. Това важи и за неопакованите продукти, като тези от топлите и студени витрини в супермаркетите.
За най-добри резултати, ако страдате от алергия към дадена храна, избягвайте всички продукти, които съдържат или са приготвени от тази храна. Най-често, на етикета на съответния продукт, има надпис “Може да съдържа” или “Произведено на споделено оборудване”.
Пример за това е следният надпис: “Може да съдържа следи от ядки или семена”. Макар тези храни да не са прибавени по време на обработката, производителят не е сигурен дали следи от тях все пак не са попаднали в продукта, поради факта, че е използвано споделено оборудване по време на пакетирането.
Как да разчитаме етикетите с хранителни стойности?
Кои са основните хранителни алергени?
Нека сега разгледаме 14-те основни хранителни алергени, по-подробно.
14-те основни хранителни алергени биват кравето мляко, яйцата, рибата, морските дарове, дървесните ядки, фъстъците, соята, пшеницата, целината, сусамът, синапът, лупината, глутенът и сулфитите.
1. Прясно мляко
От алергия към прясното мляко най-често страдат бебетата и малките деца, особено тези, които са попадали в досег с млечните протеини, преди 6 месечна възраст. В световен мащаб, около 3-4% от подрастващите страдат от алергия към кравето, козето или овчето мляко. 9 от всеки 10 деца, обаче, израстват тази алергия до 3 годишна възраст.
Реакциите при децата и възрастните се появяват обикновено до половин час след приема на прясно мляко. Най-честите симптоми биват зачервена кожа, обриви, сърбежи по цялото тяло, повръщане и дори диария.
Добре е да отбележим, че лактозната непоносимост и алергията към млякото са 2 съвсем различни неща. Лактозната непоносимост е патологично състояние на храносмилателната система, което се изразява в неспособността на храносмилателния тракт да разгражда млечния въглехидрат лактоза (млечната захар). Това се дължи основно на факта, че с напредването на възрастта, производството на ензима лактаза, който е отговорен за разграждането на лактозата, намалява драстично.
Алергията към млякото, от своя страна, е автоимунно заболяване, което е свързано с млечните протеини. Механизмът на действие е напълно различен и много по-сериозен, от този при лактозната непоносимост.
Ако страдате от алергия към прясното мляко, избягвайте всички храни, които съдържат или са приготвени от този продукт.
Храни, които да избягваме
- Мляко
- Сирене
- Извара
- Масло
- Маргарин
- Кисело мляко
- Сметана
- Сладолед
- Сухо мляко
2. Яйца
Яйцата също спадат към 14-те основни хранителни алергени. Алергията към тях е втората най-разпространена алергия в света. Тя се среща по-често при децата, отколкото при възрастните. Причината за това е фактът, че 7 от всеки 10 деца израстват алергията към яйцата до 16-годишна възраст. Децата, на които се дават храни, съдържащи яйца, имат по-голям успех в израстването на тази алергия.
Имайте предвид, че алергията към яйцата може да бъде разделена на алергия към жълтъците и алергия към белтъците. Това означава, че хората, които са алергични към яйца, всъщност може да са алергични само към белтъците и не към жълтъците. Обратното също важи, макар че алергията към белтъците на яйцата е по-често срещана.
Интересен е и фактът, че термичната обработка на яйцата понякога може да промени структурата на протеините в тях, което, от своя страна, да не доведе до алергична реакция на организма.
Симптомите могат да включват стомашни разстройства, болки в коремната област, кожни обриви и дори затруднения в дишането.
Храни, които да избягваме
- Всякакви яйца
- Тестени изделия с яйца
- Супи с яйчени застройки
- Захарни изделия
- Солени изделия
- Десерти с яйца
3. Риба
В световен мащаб, от алергия към рибата страдат около 2% от населението. Интересното при тази алергия е, че тя може да се прояви във всеки един житейски стадий. Почти половина от хората, с алергия към рибата, са развили това състояние като възрастни.
Понеже протеините в рибата са различни от тези в морските дарове, хората страдащи от алергия към рибата не винаги страдат от алергия към морските дарове. Обратното също важи.
Често срещани симптоми биват повръщане, диария и обриви. Имайте предвид, че тези симптоми са доста сходни със симптомите, които се проявяват при приемането на развалена риба. За да сте напълно сигурни, консултирайте се с диетолог или с личния си лекар.
Храни, които да избягваме
- Всякаква риба
- Рибни пайове
- Рибни деликатеси
- Хайвер
- Рибена супа
- Рибен пастет
- Рибен сос
4. Морски дарове
Подобно на алергията към риба, алергията към морски дарове се дължи на реакцията на имунната система към определени протеини в тази храна. При морските дарове, основните проблемни протеини са аргинин, тропомиозин и миозин.
Отново, симптомите са подобни на тези, които се проявяват при алергията към риба и отново, тези симптоми са сходни със симптомите, които биха се проявили ако приемем развалени морски дарове.
Интересното при алергията към морски дарове е, че тя може да бъде предизвикана дори и само при контакт с изпаренията, отделяни във въздуха, по време на приготвянето на морските деликатеси.
Най-честите симптоми биват повръщане, диария и стомашни болки.
Храни, които да избягваме
- Раци
- Омари
- Миди
- Скариди
- Октопод
- Калмари
5. Дървесни ядки
Номер 5 в списъка с основните хранителни алергени принадлежи на дървесните ядки. Алергията към дървесни ядки е доста разпространено патологично състояние. В света, около 1 на всеки 100 човека страда от алергия към поне един или няколко вида ядки. За разлика от другите алергии, които могат да отшумеят с времето, тази към дървесните ядки обикновено продължава до живот.
Желателно е хората, които страдат от алергия към даден вид ядки, да избягват консумацията на всички останали видове ядки, тъй като шансът да развият алергия и към тях е много по-голям. Освен това, трябва да се избягват и всички хранителни продукти, които съдържат или са направени от ядки.
Алергията към дървесни ядки е една от най-опасните видове алергии. Тя е виновна за над половината от смъртните случаи, вследствие на анафилактичен шок. Ето защо е задължително, хората, страдащи от този вид алергия, да носят винаги със себе си адреналинова инжекция, известна още като автоинжектор с адреналин или анапен.
Храни, които да избягваме
- Всички видове ядки
- Масла от ядки
- Олио от ядки
- Тахан от ядки
- Десерти с ядки
- Мляко от ядки
6. Фъстъци
Макар и смятани от мнозина за ядки, фъстъците, всъщност, принадлежат към семейството на бобовите култури. Ето защо, този хранителен алерген се разглежда отделно от дървесните ядки. И все пак, повечето хора, които страдат от алергия към ядки, изразяват и алергична реакция към фъстъците. Обратното също е в сила.
Подобно на алергията към дървесни ядки, тази към фъстъците е също толкова опасна и може да доведе до смърт вследствие на анафилаксия. Препоръчително е, хората с алергия към фъстъците, винаги да имат под ръка автоинжектор с адреналин.
Причините за развитието на алергия към фъстъци все още не са напълно изяснени. В световен мащаб, алергията засяга около 5 – 8% от децата и около 1 – 2% от възрастните. Добрата новина е, че около 20% от децата израстват фъстъчената алергия в зряла възраст. На този етап, единственото сигурно лечение е пълното изключване на фъстъци и всякакви хранителни продукти, които съдържат или са приготвени от фъстъци.
Храни, които да избягваме
- Фъстъчено масло
- Фъстъчен тахан
- Шоколад с фъстъци
- Микс ядки
- Десерти с фъстъци
- Кексове с фъстъци
- Бисквити с фъстъци
- Мюсли с фъстъци
7. Соя
Подобно на фъстъците, соята принадлежи към семейство бобови. За разлика от алергията към фъстъците, обаче, алергията към соята е по-рядко срещана и не толкова опасна. В световен мащаб, алергия към соята имат около 0.5% от децата. Процентът при засегнатите възрастни е още по-малък, тъй като 7 – 8 от всеки 10 засегнати деца израстват тази алергия до 3 годишна възраст.
Учените са установили, че съществува известна връзка между алергията към прясно мляко и тази към соя. Голям брой от децата, които изразяват алергична реакция към прясното мляко са алергични и към соята.
Симптомите са широкоспектърни, като се наблюдават обриви, зачервена кожа, хрема, а в някои случаи астма и дори анафилактичен шок. Препоръчително е да се избягват всякакви храни, които съдържат или са приготвени от соя.
Храни, които да избягваме
- Тофу
- Соево мляко
- Соев сос
- Натто
- Темпе
- Заместители на месото
8. Пшеница
Пшеницата спада към един от 14-те основни хранителни алергени. Тук е добре да отбележим, че алергията към пшеницата е различна от тази към глутена, който е само един от многото протеини, съдържащи се в пшеничното зърно.
Хората, които страдат от целиакия (алергия към глутена), трябва да стоят на страна от всички зърнени храни, съдържащи глутен, като пшеница, ечемик и ръж. Овесът също може да спада в това число, но само ако е бил “заразен” с глутен. Тези, които страдат от пшенична алергия, от друга страна, трябва да избягват само пшеницата, тъй като ечемикът и ръжта не водят до алергична реакция на организма.
Алергията към пшеница засяга най-вече малките деца. Повечето от тях израстват това състояние до 9 – 10 годишна възраст. Често срещани симптоми биват стомашни крампи, коремни болки, повръщане, диария, кожни обриви, зачервена кожа, сърбежи, а в някои редки случаи и анафилактичен шок.
Храни, които да избягваме
- Хляб
- Зърнени закуски
- Макарони
- Захарни изделия
- Солени изделия
- Тестени изделия от пшенично брашно
- Храни и напитки с пшенични екстракти и добавки
Целиакия – причини, симптоми и лечение
9. Целина
Алергията към целина е по-рядко срещана и по-лека, в сравнение с другите видове алергии. Алергичната реакция може да се появи при консумацията както на стъблото и листата на целината, така и при приема на нейния корен и семена. Още повече, антигените в целината могат да бъдат особено устойчиви на термична обработка, което слага печената и варената целина също в забранения списък.
Установено е, че хората, които страдат от сенна хрема, са по-податливи към развитие на алергия към целината. Симптомите обикновено биват зачервена кожа, сърбежи, подут език и гърло, затруднено дишане и дори анафилаксия.
Храни, които да избягваме
- Листа от целина
- Корен от целина
- Стъбла от целина
- Семена от целина
- Подправки от целина
- Супи с целина
10. Сусам
Алергията към сусам се среща по-рядко от тази към фъстъците или млякото, например, но това съвсем не означава, че е по-малко опасна. Още повече, през последните десетилетия се наблюдава зачестяване на заболелите от този вид алергия. Учените обясняват това с факта, че сусамът се използва все по-често както в хранителната, така и в козметичната и фармчестичната индустрия.
Сусамът спада към групата на така наречените “скрити хранителни алергени”. Хората, които страдат от алергия към сусам, трябва да бъдат особено внимателни в избора на храна, тъй като много от хранителните продукти в днешно време съдържат една или друга форма на това семе. Повечето от развилите алергия към сусама, изразяват алергични реакции и към други семена или ядки.
Симптомите са подобни на тези, проявяващи се при алергиите към ядки и фъстъци.
Храни, които да избягваме
- Сусамово брашно
- Сусамово олио
- Гевреци
- Хляб със семена
- Тахини
- Гомасио – японска шарена сол
11. Синап
Както при всички останали алергии, така и при алергията към синап, имунната система реагира отрицателно към този хранителен източник, като произвежда антитела (антиалергени), които нападат синапените молекули (хранителни алергени). Причината за тази реакция е, че тялото ни възприема синапа като заплаха за организма и кара имунната система да го атакува. Симптомите, които придружават алергичната реакция, са просто странични ефекти на действието на антителата.
Синапът е вид растение, което принадлежи към семейството на кръстоцветните. От семената на това растение се приготвя горчицата. Те са една от основните съставки и в производството на кисели краставички. Синапените семена имат редица здравословни ползи, но, за съжаление, някои хора са развили алергия към тях. Още повече, случаите на алергични реакции, свързани с приема на синап, зачестяват все повече.
Алергията към синап е една от най-разпространените алергии, в света. Като цяло, никой не е застрахован срещу този вид алергия, независимо от пол, възраст или раса. Всеки един от нас, по всяко време, може да развие алергия към синапените зърна. И все пак, най-засегнати са страните от Западна Европа и Индия, където този хранителен продукт се употребява най-много.
Установено е, че много от хората, с развита алергия към синапа, изразяват алергична реакция и към рапицата и анасона. Симптомите при синапената алергия са едни от най-сериозните. Консумацията на синап може само за броени минути да повиши драстично нивата на хистамин в тялото и да предизвика анафилактичен шок и загуба на съзнание.
Храни, които да избягваме
- Горчица
- Кетчуп
- Кисели краставички
- Маринати
- Подправки за салати
- Зеленчуци в оцет
- Сосове за барбекю
- Къри
12. Лупина
Лупина е тревисто многогодишно растение от семейство бобови. Характерно е главно за районите на Северна Америка и средиземноморието, където се отглежда както за храна, така и за декорация. Потреблението на лупина в хранителната индустрия отбеляза рязък скок през последното десетилетие, поради специфичните ѝ свойства, които позволяват използването ѝ като заместител в безглутеновите храни.
За съжаление, повишеното потребление на лупина, през последните години, доведе и до повишени случаи на алергични реакции към нея. Установено е, че хората, които страдат от алергия към фъстъците, са в пъти по-склонни към развитие на алергия и към лупината.
Алергичната реакция на организма към лупината се дължи главно на 2 от протеините, съдържащи се в растението, известни като конглутини. При повечето страдащи от тази алергия е достатъчен приема на дори половин милиграм брашно от лупина, за да се предизвика имунен отговор.
Храни, които да избягваме
- Брашно от лупина
- Зърна от лупина
- Семена от лупина
- Хляб
- Хлебни изделия
- Макаронени изделия
- Наденици
13. Глутен
Глутенът е един от основните протеини в пшеницата, ечемикът и ръжта. На него се дължи еластичността на тестото, приготвено от тези зърнени храни. За съжаление, през последното десетилетие се наблюдават все повече случаи на хора, развили алергия към този хранителен компонент. Алергията към глутен е известна под името целиакия или цьолиакия.
Целиакията е автоимунно заболяване на организма, което предизвиква алергична реакция, вследствие приема на глутен. Едно от най-сериозните последствия от консумацията на глутен, при хората, страдащи от глутенова алергия, е унищожаването на чревните вили. Пониженият брой на вилите, в гастроентериалния тракт, води до понижено усвояване на хранителните вещества, което, от своя страна, може да доведе до недостиг на важни макро и микро нутриенти. Учените са установили, че когато глутенът бъде изключен напълно от менюто, броят на чревните вили започва да се възобновява.
На този етап, лек за целиакия не съществува. Хората, страдащи от това състояние, трябва напълно да изключат от менюто си храни, съдържащи глутен. Това, обаче, може да се окаже много по-сложно, отколкото звучи. Днес, използването на пшеница в хранителната индустрия е достигнало такива мащаби, че почти няма хранителен продукт, напитка или подправка, в чийто състав да не участва пшеница.
Четете етикетите с хранителните стойности внимателно и избягвайте храни, които съдържат пшеница, ечемик и ръж. Овесът не съдържа глутен, но той често бива отглеждан или обработван в близост до пшеница, което води до неговото заразяване с глутен. Търсете надписите “Не съдържа глутен”, “Без глутен”, “Gluten free” или “GF”, когато пазарувате.
Храни, които да избягваме
- Пшеница
- Ечемик
- Ръж
- Овес (заразен)
- Хляб
- Хлебни изделия
- Макаронени изделия
- Храни, които съдържат екстракти от пшеница
Какво точно представлява глутенът?
14. Сулфити
Ето че стигнахме и до номер 14 в нашия списък с основните хранителни алергени. Той принадлежи на сулфитите.
Сулфитите са вид химични съединения, които намират широко приложение в хранителната индустрия, като консерванти. Най-често, те биват използвани във виното, сушените плодове, сушените картофени продукти, замразените рибни продукти и в повечето консерви. Добрата новина е, че много от хранителните производители, днес, са ограничили използването на сулфити и постоянно търсят алтернативни методи за удължаване срока на годност на своите продуктите.
В световен мащаб, страдащите от алергия към сулфитите е около 1%. Тези, които страдат от астма или сенна хрема, са с по-висок риск от развитие на алергична реакция към сулфитите. Симптомите са сходни с тези при другите алергии и могат да се проявят само за броени минути. Четете етикетите на продуктите и напитките внимателно и избягвайте тези, които са обработени със сулфити или серен диоксид.
Храни, които да избягваме
- Вино
- Сушени плодове
- Хлебни изделия
- Захарни изделия
- Кисели краставички
- Оцет
- Пудра захар
- Кафява захар
- Замразена морска храна
- Мюсли
- Чипс
- Консервирани плодове и зеленчуци
- Бутилирани плодови сокове и нектари
- Консерви
- Готово тесто за пица
Други хранителни алергени
Някои други хранителни алергени биват бананите, кивито, ягодите, чесънът и лененото семе. Макар и по-рядко, тези храни също могат да предизвикат алергична реакция при някои хора.
- Банани
- Авокадо
- Киви
- Праскови
- Ягоди
- Лимони
- Ленено семе
- Анасон
- Рапица
- Чесън
- Лайка
Хранителни алергени – полезни съвети
Ето и няколко полезни съвети, свързани с наличието на хранителна алергия:
- Четете внимателно етикетите с хранителните съставки
- Информирайте се подробно относно храната която купувате / поръчвате
- Винаги носете със себе си спасителни лекарства
- Винаги носете със себе си автоинжектор с адреналин
- Яжте поне по 1 ябълка на ден
- Увеличете консумацията на пробиотици и пребиотици
Каква е разликата между пробиотици и пребиотици?
Хранителни алергени – заключение
Хранителната алергия е патологично състояние на имунната система, което се изразява в неправилен имунен отговор към протеините в някои храни. Храните, които водят до отприщването на алергична реакция, се наричат хранителни алергени.
Известни са 14 основни хранителни алергени. Това са кравето мляко, яйцата, рибата, морските дарове, дървесните ядки, фъстъците, соята, пшеницата, целината, сусамът, синапът, лупината, глутенът и сулфитите.
Най-честите симптоми биват появата на кожни обриви, зачервявания по кожата, силен сърбеж, кихане, хрема, повръщане, диария, ниско кръвно налягане, анафилактичен шок и загуба на съзнание.
Ако се опасявате, че може би страдате от хранителна алергия, консултирайте се с диетолог или с личния си лекар. Най-добрият подход към всяка една хранителна алергия е пълното изключване на храни и напитки, които съдържат или са приготвени от съответните хранителни алергени.
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Хранителни алергени – използвани източници
- Al-Ahmed N, et al. (2008). Peanut allergy: an overview. Allergy, Asthma & Clinical Immunology.
- Brough HA, et al. (2014). Dietary management of peanut and tree nut allergy: what exactly should patients avoid? Clinical & Experimental Allergy.
- Caubet JC, et al. (2011). Current understanding of egg allergy.
- Daniel A Ramirez, Jr, et al. (2009). Food hypersensitivity by inhalation. Clinical & Molecular Allergy.
- Elli L, et al. (2015). Diagnosis of gluten related disorders: Celiac disease, wheat allergy and non-celiac gluten sensitivity. World Journal of Gastroenterology.
- Hochwallner H, et al. (2014). Cow’s milk allergy: from allergens to new forms of diagnosis, therapy and prevention.
- Jacob D. Kattan, et al. (2011). Milk and Soy Allergy.
- Jessica Savage, et al. (2014). Food Allergy: Epidemiology and Natural History.