Какво е целиакия?
Целиакия, наричана още цьолиакия, е вид дълготрайно, автоимунно заболяване на чревния тракт, което се изразява в увреждане на вилите на тънкото черво. Това, от своя страна, води до неспособността на тялото да абсорбира хранителните вещества от храната, която приемаме, както и до редица други здравословни усложнения.
Целиакията е най-тежката форма на глутенова непоносимост, като в световен мащаб засяга около 1% от населението. Болестта се развива най-често в детска възраст между 6 месеца – 2 години. Макар и по-рядко, целиакия могат да развият и възрастни хора от всяка една възрастова група, където болестта е известна като глутенова ентеропатия.
Какви са причините за развитие на целиакия?
Целиакия (цьолиакия) се развива в следствие от неспособността на някои хора да толерират наличието на глутен в храната, която приемат. Присъствието на глутен в стомашно-чревния тракт при тези хора обикновено води до развитието на стомашни разстройства, трудно храносмилане, диария, отпадналост, а в по-тежките случаи – до алергични реакции и автоимунни заболявания.
Глутен е общото название на група протеини, които участват в строежа на някои зърнени култури. Основните зърнени храни, които съдържат глутен, биват пшеницата, ечемикът и ръжта. Овесът не съдържа глутен, но затова пък често бива отглеждан или обработван в близост до пшеница, ечемик или ръж, което води до неговото заразяване с глутен.
Много от продуктите, които заливат рафтовете на хранителните магазини, съдържат в една или друга степен пшеница, ечемик или ръж. За хората, които страдат от една или друга форма на глутенова непоносимост или чувствителност, е препоръчително да четат внимателно етикетите със съдържанието на хранителните съставки и да избягват всички храни, в състава на които присъства глутен (пшеница, ечемик, ръж, заразен овес).
Какво е глутен – функции, храни и усложнения
Какви са симптомите на целиакия?
Сред основните симптоми на целиакията се нареждат честа умора, отпадналост, хронична диария или констипация, стомашни крампи и метеоризъм, а в по-тежките случаи анемия, остеомалация, мускулна атрофия и късен пубертет.
- Умора
- Гадене
- Повръщане
- Диария
- Запек
- Колики
- Крампи
- Метеоризъм
- Депресия
- Тревожност
- Загуба на апетит
- Загуба на тегло
- Анемия
- Остеомалация
- Късен пубертет
- Мускулна атрофия
- Обриви
- Менструални смущения
Какво лечение се препоръчва при наличието на целиакия?
На този етап, лек за целиакия (цьолиакия) не съществува, Единственото лечение, което е достъпно за хората, страдащи от тази болест, е доживотна безглутенова диета.
Това означава, диета, която изключва напълно консумацията на храни, съдържащи глутен, а именно – пшеница, ечемик, ръж, овес (заразен), както и всички продукти, в състава на които присъстват части или екстракти, приготвени от тези зърнени култури.
Силно препоръчително е хората, които страдат от целиакия, да четат внимателно етикетите със съдържанието на хранителните съставки на продуктите, които слагат в пазарската си кошница.
Кои храни не съдържат глутен?
Повечето от основните хранителни групи не съдържат глутен. Това важи в пълна сила за естествените, необработени продукти. Бъдете внимателни обаче с храните, които са били подложени дори и на частична обработка, преди да достигнат хранителните магазини. Такива биват основно консервите, сосовете, месните деликатеси, компотите, туршиите, печените ядки и семена, както и мляните подправки.
- Зърнени култури – ориз, царевица, просо, елда, киноа, овес (незаразен)
- Месо
- Яйца
- Риба
- Млечни продукти
- Бобови култури
- Плодове
- Зеленчуци
- Ядки
- Семена
- Вода
Кои храни съдържат глутен?
Сред храните, които съдържат глутен, се нареждат пшеницата, ечемикът, ръжта, заразеният овес, както и всички храни и продукти приготвени изцяло или частично от тези зърнени култури или съдържащи екстракти от тях.
- Зърнени култури – пшеница, ечемик, ръж, овес (заразен)
- Брашно от пшеница, ечемик, ръж или заразен овес
- Тестени изделия от пшеница, ечемик, ръж и заразен овес
- Храни, които са обработени в близост до глутенови храни
- Консерви, чийто сос може да съдържа екстракти от глутенови храни
- Някои преработени месни продукти
- Зърнени закуски
- Някои видове сладолед
- Някои видове подправки
- Някои алкохолни напитки – бира, водка, уиски
Кои храни не съдържат глутен и с кои храни да внимаваме?
Целиакия – заключение
Целиакията (цьолиакията) е автоимунна болест, обхващаща тънкото черво. При нейното наличие се наблюдава частично или цялостно унищожаване на малките власинки по вътрешността на чревния тракт, което води до неспособността на тялото да асимилира хранителните вещества от храната, която попада в него.
На този етап, единственото лечение, което е налично за хората, страдащи от целиакия, е доживотна безглутенова диета. За целта, от менюто трябва да се изключват всички храни, които съдържат глутен.
Макар че основните храни, в които глутенът присъства естествено, са само 3, а именно пшеница, ечемик и ръж, голяма част от продуктите, които заливат рафтовете на хранителните магазини днес, съдържат части или екстракти от тези 3 основни глутенови храни.
Ако страдате от целиакия, обръщайте особено внимание на етикетите с хранителните съставки на продуктите и избягвайте всички храни, в състава на които участват пшеница, ечемик, ръж или овес (заразен). Търсете надписите “Не съдържа глутен” или “Gluten-free”.
Как да разчитаме етикетите с хранителни стойности?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!