Какво е глутен?
Глутенът е съвкупност от няколко водонеразтворими белтъци, които се срещат основно в житните култури. Самото име “глутен” произлиза от латинската дума “gluten”, която означава “лепило”. Трите основни зърнени храни, които съдържат глутен, са пшеницата, ечемикът и ръжта. Както можете да се досетите, глутенът може да бъде намерен и във всички храни, произведени от тези 3 зърнени култури. От друга страна, сред основните безглутенови храни се нареждат всички останали групи храни, като месото, плодовете, зеленчуците, бобовите култури и ядките.
Кои са основните безглутенови храни?
Глутенът е характерен най-вече за зърнените храни. Всички останали групи храни, като плодове, зеленчуци, месо, мляко, яйца, риба, бобови култури, ядки и семена, не съдържат глутен. И все пак е добре да споменем, че по време на обработката на някои от тези храни, производителите могат да добавят екстракти или хранителни добавки, добити от глутено-съдържащи храни. В повечето случаи, това са екстракти, добити от пшеница. Ето защо е препоръчително, ако следвате безглутенова диета, да четете внимателно етикетите с хранителните стойности на продуктите.
Прочетете още: Как да разчитаме етикетите с хранителни стойности?
И така, нека сега се запознаем малко по-подробно с основните безглутенови храни.
1. Бобови храни
Бобовите култури са чудесен източник на белтъчини и хранителни влакнини и се нареждат сред основните безглутенови храни. Не толкова безопасни могат да се окажат консервираните бобови храни, към които често биват добавяни консерванти, съдържащи глутен.
- Боб
- Леща
- Грах
- Соя
- Нахут
2. Плодове и зеленчуци
В пресните плодове и зеленчуци не се съдържа глутен. Нещата обаче не стоят така при консервираните плодове и зеленчуци, тъй като към тях често биват прибавяни глутенови добавки, като хидролизиран пшеничен протеин, малтодекстрин, малц и модифицирано нишесте.
- Цитрусови плодове
- Горски плодове
- Тропически плодове
- Зелени листни зеленчуци
- Кръстоцветни зеленчуци
- Скорбялни зеленчуци
- Всички останали пресни плодове и зеленчуци
3. Месо, риба, мляко, яйца и растителни мазнини
Както бобовите култури, так и месото, млякото, яйцата, рибата и растителните мазнини попадат в групата на основните безглутенови храни. Те са напълно безопасни за консумация от хора, с глутенова непоносимост. Проблемни могат да се окажат полуготовите, преработените и консервираните продукти, които често съдържат глутенови добавки.
- Всякакъв вид месо
- Прясна риба
- Всякакъв вид яйца
- Прясно мляко
- Кисело мляко
- Масло
- Сирене
- Кашкавал
- Извара
- Растителни мазнини
4. Ядки и семена
Ядките и семената спадат сред основните безглутенови храни. Нещата са по-различни обаче, при пакетираните и печените ядки и семена, тъй като в процеса, на тяхната обработка, често се използват глутенови добавки.
- Орехи
- Бадеми
- Лешници
- Кашу
- Макадамия
- Кедрови ядки
- Слънчогледово семе
- Тиквено семе
- Ленено семе
- Чиа семена
- Сусамово семе
- Конопено семе
5. Зърнени храни
Както вече споменахме, основните зърнени храни, съдържащи глутен са пшеницата, ечемикът и ръжта. Овесът не попада в тази категория, но той често бива заразен с глутен, поради начина на обработка или отглеждане.
За радост на тези, алергични към глутена, съществуват и много други зърнени храни, които не съдържат глутен. Сред най-разпространените зърнени храни, у нас, които не съдържат глутен, се нареждат оризът, царевицата и елдата.
- Ориз
- Царевица
- Див ориз
- Елда
- Киноа
- Просо
- Незаразен овес
- Теф
- Сорго
- Амарант
Безглутенови храни – финални думи
Понякога, спазването на безглутенова диета може да се окаже трудоемка задача, особено ако сте били диагностицирани с глутенова непоносимост наскоро.
И все пак, добрата новина е, че повечето естествени храни не съдържат глутен. Още повече, производителите започват да осъзнават сериозността на глутеновата алергия и обръщат все по-голямо внимание на процесите, свързани с обработката на продуктите и в частност на съдържанието на глутен в тях.
Ако се съмнявате, че страдате от глутенова непоносимост, не бързайте да се самодиагностицирате, а потърсете съвет от личния си лекар.
Прочетете още: Какво точно представлява глутенът?
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Безглутенови храни – използвани източници
- Anastasia V. Balakireva et al. (2016). Properties of Gluten Intolerance: Gluten Structure, Evolution, Pathogenicity and Detoxification Capabilities.
- Biesiekierski JR. (2017). What is gluten?
- Gluten-free diet guide for families. (2005).
- Letizia Saturni, et al. (2010). The Gluten-Free Diet: Safety and Nutritional Quality.
- Whole grain fact sheet. European Food Information Council website. Updated April 8, 2014.