Ревматоидният артрит е автоимунно заболяване, което се характеризира с болки в ставите и деформации на костната система. Увреждането на ставите, вследствие на това заболяване, обикновено се случва огледално или симетрично в тялото. С други думи, ако ставата в лявата Ви ръка е засегната, вероятно ще бъде засегната и същата става в дясната ръка. В това се изразява и основната разлика между ревматоидния артрит и остеоартрита, например.
Лечението работи най-добре, когато заболяването бъде открито в ранен стадий. Ето защо е важно да се информирате добре и навреме.
Какви са симптомите на ревматоидния артрит?
Ревматоидният артрит е хронично заболяване, чиито симптоми се изразяват основно във възпаление и болка в ставите. Тези симптоми не са постоянни, а се проявяват през определени периоди, известни като обостряния. Периодите, в които болката и възпалението отшумяват, се наричат ремисии.
Симптомите могат да варират от леки до тежки. Важно е да не ги пренебрегвате, дори ако те идват и си отиват. Най-често срещаните симптоми на ревматоидния артрит биват:
- Болки в ставите
- Подуване на ставите
- Деформации на ставите
- Скованост на ставите
- Загуба на ставна функция
Какви са факторите за развитие на ревматоиден артрит?
Ревматоидният артрит възниква, когато имунната ви система атакува синовиума – лигавицата на мембраните, които заобикалят ставите Ви. В резултат на това се образува възпаление, което удебелява синовиума и води до унищожаване на хрущяла и костта в ставата.
Сухожилията и връзките, които поддържат ставата, отслабват и се разтягат. Постепенно ставата губи своята форма и подравняване. Ето и основните рискови фактори, които водят до развитие на ревматоиден артрит:
- Възраст – ревматоидният артрит може да се появи на всяка възраст, но най-често започва в средна възраст
- Пол – жените са по-склонни да развият ревматоиден артрит
- Фамилна наследственост – ако член на вашето семейство има ревматоиден артрит, може да имате повишен риск от заболяването
- Затлъстяване – хората, особено жени над 55 годишна възраст, с наднормено тегло или затлъстяване, изглежда са изложени на по-висок риск от развитие на ревматоиден артрит
- Фрактури – травма или нараняване, като счупване или фрактура на костите, изкълчване на ставата или увреждане на сухожилията
- Пушене – тютюнопушенето увеличава риска от развитие на ревматоиден артрит, особено ако имате генетично предразположение за развитие на болестта
- Околна среда – някои вещества, като азбест или силициев диоксид могат да увеличат риска от развитие на ревматоиден артрит
Какво е лечението за ревматоидния артрит?
За съжаление, на този етап, лечение за ревматоидния артрит няма. И все пак съществуват редица практики, които могат да Ви помогнат да управлявате заболяването.
Напоследък, напредъкът в стратегиите за лечение на болестта доведе до обещаващи резултати, с което се постига значително подобряване на качеството на живот на страдащите от ревматоиден артрит.
За много хора, тези лечения и практики водят до нормален живот и намаляват риска от дългосрочни усложнения:
- Медикаменти – нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС), кортикостероиди, ацетаминофен
- Алтернативни или домашни средства – пълноценна почивка, топли и студени компреси, помощни средства
- Промени в начина на хранене – наблегнете на плодовете, зеленчуците, варивата, пълнозърнестите храни, ядките и семената и избягвайте пържените храни, преработените меса и захарните изделия
- Специфични видове упражнения – разтегателни упражнения, колоездене, плуване, ходене, пилатес
Как да се предпазим от ревматоидния артрит?
Както вече споменахме, на този етап, начин за лечение на ревматоидния артрит не съществува. Ето защо е изключително важно да намалите риска за неговото развитие, на първо място.
Ето 7 съвета, които ще Ви помогнат да понижите риска от развитие на ревматоиден артрит:
- Хранете се здравословно
- Поддържайте оптимално тегло
- Бъдете физически активни
- Наспивайте се пълноценно
- Избягвайте излишния стрес
- Намалете приема на алкохол
- Откажете цигарите
Финални думи
Ревматоидният артрит е хронично заболяване, което понастоящем няма лечение. Повечето хора, страдащи от тази болест, нямат постоянни симптоми. Вместо това се наблюдават периоди на обостряния и ремисии. Протичането на ревматоидния артрит е различно при различните пациенти, като симптомите могат да варират от леки до тежки.
Въпреки че симптомите могат да идват и да си отиват, ставните проблеми, причинени от болестта, обикновено се влошават с течение на времето. Ето защо ранната диагностика и лечение са толкова важни.
Ако проявявате симптоми или имате притеснения относно ревматоидния артрит, говорете със специалист.
Прочетете още: Кои са най-ефикасните храни при артрит?
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Alpízar-Rodríguez D, et al. (2016). The role of female hormonal factors in the development of rheumatoid arthritis.
- Chancay MG, et al. (2019). Types of pain and their psychosocial impact in women with rheumatoid arthritis.
- Cooney JK, et al. (2011). Benefits of exercise in rheumatoid arthritis.
- Gulhar R, et al. (2019) Physiology, Acute Phase Reactants.
- Ma Y, et al. (2006). Association between dietary fiber and serum C-reactive protein.
- Solomon DH, et al. (2014). Treat to Target in Rheumatoid Arthritis: Fact, fiction or hypothesis?