Комбучата, известна още като чай комбуча, е вид ферментирала (пробиотична) напитка. Тя се приготвя чрез ферментацията на черен или зелен чай с помощта на бактерии и дрожди. Тези бактерии и дрожди образуват симбиотична колония, наподобяваща желе с големината на шайба за хокей и носят името чаена гъба, Манджурска гъба или гъба комбуча.
Родината на комбучата е Манджурия. Хората от този регион консумират напитката от векове и я ценят изключително много, именно заради нейните многобройни ползи за здравето.
Редовната консумация на комбуча е свързана с подсилен имунитет, подобрено храносмилателно действие, подобрена мозъчна функция, както и с понижен риск от развитие на сърдечни заболявания, ракови болести, диабет тип 2, затлъстяване и остеопороза.
Какви са здравословните ползи от комбучата?
Редовният прием на комбуча е свързан с множество ползи, както за физическото, така и за психическото здраве. Тази полезна напитка подобрява мозъчното действие, подсилва имунната система, регулира храносмилателната функция и води до понижен риск от развитие на редица хронични болести.
- Подобрява храносмилателната функция
- Подсилва имунитета
- Подобрява отделителната функция
- Забавя процесите на стареене
- Подобрява мозъчното действие
- Подпомага отслабването
- Заздравява костите
- Подобрява качествота на съня
- Понижава нивата на “лошия” LDL холестерол
- Понижава риска от развитие на диабет тип 2
- Регулира нивата на кръвна захар
- Понижава риска от развитие на сърдечни заболявания
- Понижава риска от развитие на рак
Как да си направим комбуча у дома?
Комбучата се приготвя чрез ферментация на зелен или черен чай, с помощта на чаена гъба (гъба комбуча). Чаената гъба представлява комбинация от полезни бактерии и дрожди, които са свързани в органична матрица от протеини, захариди и липиди. На външен вид наподобява кръгла желирана пихтия с жълто-кафяв цвят. Дебелината на матрицата е около 1 – 2 сантиметра, а диаметъра около 10 – 15 см.
Необходими продукти за 1 литър
- Чаена гъба
- Зелен или черен чай (2 чаени лъжички)
- Захар (100 грама)
- Вода (1 литър)
- Метален съд
- Стъклен буркан (1 литър)
- Ленена кърпичка / тензух
Начин на приготвяне
- Кипнете водата
- Запарете чая за 15 минути
- Добавете захарта и разбъркайте добре
- Охладете течността до 20 – 22 градуса по Целзий
- Изсипете течността в буркана
- Прибавете най-отгоре чаената гъба с тъмната страна надолу
- Покрийте буркана с тензуха или ленената кърпичка
- Оставете да ферментира на стайна температура (24 – 25 градуса по Целзий) за 10 – 12 дни. Дръжте на проветриво място, далеч от пряка слънчева светлина
- Прецедете в стъклени бутилки или по-малки буркани и оставете да ферментира за още 2 – 3 дни
- След това съхранявайте бутилките в хладилника
Ще разберете, че комбучата е готова, когато на повърхността на буркана е започнала да се образува нова чаена гъба. Напитката е леко кисела, леко газирана и богата на полезни хранителни вещества и пробиотици.
Откъде да си намерим чаена гъба?
Чаена гъба можете да вземете от познат, който има в излишък или да си закупите от специализиран био магазин. Също така можете да си захванете гъбата сами, като преди това трябва да си купите готова, домашно-приготвена комбуча.
Готовата напитка се прелива в буркан, покрива се с тензух и се оставя на стайна температура за 8 – 10 дни. Така ще си отгледате нова чаена гъба.
Как да приемаме комбучата?
Приемайте комбучата като хранителна добавка за подобряване на общия здравословен статус. Консумирайте 3 пъти дневно по 50 мл, преди всяко хранене.
Имайте предвид, че някои хора могат да развият алергия към определен микроорганизъм, присъстващ в комбучата. Ако усетите неразположение, преустановете приема.
Прочетете още: Какво представлява кефирът и с какво е полезен?
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Francesca Gaggìa, et al. (2019). Kombucha Beverage from Green, Black and Rooibos Teas: A Comparative Study Looking at Microbiology, Chemistry and Antioxidant Activity.
- Jessica Martínez Leal, et al. (2018). A review on health benefits of kombucha nutritional compounds and metabolites.
- Karolina Jakubczyk, et al. (2020). Chemical Profile and Antioxidant Activity of the Kombucha Beverage Derived from White, Green, Black and Red Tea.
- Mindani I. Watawana, et al. (2015). Health, Wellness, and Safety Aspects of the Consumption of Kombucha.
- Silvia Alejandra Villarreal‐Soto, et al. (2018). Understanding Kombucha Tea Fermentation: A Review.