Как най-добре да се справим с пролетната умора?

От Иван

 

Едва ли има някой, който не очаква пролетта и то с голямо нетърпение. Особено след такава зима, която ни изненада със странно поведение, липса на сняг и мрачни дни. И все пак, рано или късно пролетта идва, носейки със себе си цъфнали клонки, жужене на пчели и слънчеви усмивки. Но за съжаление, наред с нея идва и пролетната умора. 

Ако сте сред хората, които често биват спохождани от пролетната умора и не знаете как да се справите с нея, прочетете внимателно следващите редове. В тази статия ще Ви запознаем с някои от най-добрите тактики и съвети, които ще Ви помогнат да се справите с този неприятен пролетен феномен.

Но нека преди това научим малко повече за пролетната умора. 

 

Какво всъщност представлява пролетната умора?

Как най-добре да се справим с пролетната умора-Нутрима-бг-1

 

Пролетната умора, наричана още пролетна летаргия, е вид неразположение, което се появява в началото на пролетта и може да продължи от 2 седмици до месец. Това състояние е известно още като пролетна астения – форма на сезонно афективно разстройство, при което сезонните промени водят до физиологични промени в нашите тела. Симптомите на пролетната умора включват отпадналост, сънливост, липса на концентрация, раздразнителност и бърза умора. 

Също така се наблюдават чести и внезапни промени в настроението, които допълнително могат да повишат раздразнителността. Някои специалисти определят пролетната умора като обратно сезонно афективно разстройство. С други думи, вместо да страдате от умора и ниски енергийни нива през зимата (което е по-логично), симптомите се появяват през пролетта. 

 

Какви са причините за появата на пролетна умора?

Сред основните причини за пролетната умора се нареждат промяната в продължителността на деня, смяната на времето и нарушения хормонален баланс. 

През зимата, тялото ни произвежда повече мелатонин, известен още като хормон на съня, тъй като нощта е по-дълга. С увеличаването на деня, тялото започва да произвежда повече серотонин или така наречения хормон на щастието. Освен това тялото ни произвежда повече ендорфини, тестостерон и естроген. Всички тези внезапни промени, на хормонално ниво, ни карат да се чувстваме объркани и уморени. 

 

Как най-добре да се справим с пролетната умора?

Как най-добре да се справим с пролетната умора-Нутрима-бг-2

 

За да кажете сбогом на пролетната умора и да се насладите на приятните слънчеви дни, с които ни дарява пролетта, бъдете физически активни, хранете се здравословно, пийте повече течности, правети си разходки сред природата и се наспивайте пълноценно.

Помнете, че това състояние е само временно и може да бъде преборено лесно, с помощта на някои малки модификации в начина Ви на живот и хранене.

 

Ето и нашите 7 съвета за ефективно справяне с пролетната умора:

  1. Прекарвайте повече време на открито и се зареждайте с повече витамин D от слънцето. Доказано е, че “слънчевият витамин” е незаменим помощник в борбата с депресията.
  2. Практикувайте редовни физически упражнения. Те ще Ви заредят с ендорфини – невротрансмитери, които повишават чувството на удовлетворение и позитивизъм. Желателно е да спортувате поне по 30 – 60 минути дневно.
  3. Включете повече плодове и зеленчуци в дневното си меню. Те ще набавят на тялото Ви важни витамини и минерали и ще подсилят имунитета Ви. Стремете се да консумирате по 3 различни зеленчука и 2 различни плода дневно. 
  4. Осигурявайте си достатъчно сън за почивка през нощта – поне по 7 – 8 часа.
  5. Базирайте диетата си на здравословни храни, като плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, варива, семена и ядки. Избягвайте пържените храни, захарните изделия и преработените меса.
  6. Хидратирайте се със здравословни напитки, като билкови чайове и вода. Пийте поне по 1.5 – 2 литра вода дневно.
  7. Избягвайте приема на кофеин късно следобед, за пълноценен нощен сън.

 

Финални думи

 

Нека си признаем, пролетната умора не е никак забавна. Тя ни изтощава и понякога може да продължи със седмици. Добрата новина е, че малките промени в начина Ви на живот и хранене могат да помогнат на тялото Ви да се адаптира към новия ритъм, който да съответства на цикъла на дневната светлина. Това ще Ви позволи да се почувствате по-ведро и по-позитивно. 

Хубава пролет!

Прочетете още: 15 от най-здравословните храни, които ни правят щастливи

 

Nutrima AI здравен консултант

Желаете да научите повече по темата или да получите персонализиран съвет в областта на здравословното хранене и начин на живот? 

Попитайте Nutrima AI здравен консултант – вашият личен наставник в областта на здравословното хранене, фитнеса и уелнеса!

 

Avatar
Nutrima AI
Здравейте! С какво мога да ви бъда полезна днес?
 

 

Хареса ли ви статията за пролетната умора?

Хареса ли ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с вашето семейство и приятели?

Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.

Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу. Алтернативно, можете да се включите в някоя от дискусиите на здравословен форум Нутрима.

Благодарим ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!

 

Добре дошли в здравен форум Нутрима!

 

Използвани източници

  1. Atkinson, G., Jones, H. & Ainslie, P.N. (2010) Circadian variation in the circulatory responses to exercise: relevance to the morning peaks in strokes and cardiac events. Eur J Appl Physiol 108, 15–29 
  2. O’Connor, P.J., Herring, M.P. and Caravalho, A. (2010) ‘Mental health benefits of strength training in adults’, American Journal of Lifestyle Medicine, 4(5), pp. 377-396.​
  3. Rosenthal, N.E., Sack, D.A., Gillin, J.C., Lewy, A.J., Goodwin, F.K., Davenport, Y., Mueller, P.S., Newsome, D.A. and Wehr, T.A. (1984) ‘Seasonal affective disorder. A description of the syndrome and preliminary findings with light therapy’, Archives of General Psychiatry, 41(1), pp. 72-80.​
  4. Shahar, D.R., Yerushalmi, N., Lubin, F., Froom, P., Shahar, A., Kristal-Boneh, E. and Melamed, S. (2001) ‘Seasonal variations in dietary intake affect the consistency of dietary assessment’, European Journal of Epidemiology, 17(2), pp. 129-133.​
  5. Vieth, R., Cole, D.E., Hawker, G.A., Trang, H.M. and Rubin, L.A. (2001) ‘Wintertime vitamin D insufficiency is common in young Canadian women, and their vitamin D intake does not prevent it’, European Journal of Clinical Nutrition, 55(12), pp. 1091-1097.​

 


 

Абонирайте се за нашия безплатен имейл бюлетин.

Открийте ценни съвети, вдъхновяващи статии и експертна информация за здравословно хранене, фитнес и балансиран начин на живот – директно във вашата поща. Станете част от общността на Нутрима и получавайте специални предложения, ексклузивно съдържание и научно подкрепени препоръки.

 

Оставете коментар

Подобни публикации