Може би за никой не е изненадващо, че България заема едно от челните места в Европа по брой пушачи. Но това не е най-страшното. Още по-страшен е фактът, че страната ни е първа в Европа по тютюнопушене сред децата на възраст между 11 – 15 години (проучването не включва електронните цигари). Статистиката сочи, че над 10% от 11-годишните прибягват до употребата на цигари всеки ден, като момичетата са по-склонни да развият вредния навик. Картината наистина е меко казано тревожна.
Добрата новина е, че все повече хора осъзнават вредите, които нанасят цигарите и правят опити за тяхното отказване. За съжаление обаче, отказването от тютюнопушенето в повечето случаи се оказва трудоемка задача. Изглежда, че вредният навик е станал неизменна част от ежедневието ни и няма никакво желание за раздяла.
Но нека това не Ви отчайва, тъй като съществуват редица лесни за изпълнение техники и трикове, с помощта на които можете да кажете “Не” на цигарите и то завинаги. Едно от последните нововъведения в тази насока е електронната цигара без никотин, която през последните години успя да помогне на много пушачи да си вземат сбогом с вредния навик.
Но какъв е принципът зад тези устройства и как те могат да ни бъдат полезни по пътя към едно по-здравословно “Аз”? В тази статия ще разгледаме именно тези въпроси. И така, нека започваме!
Какво представляват електронните цигари?
Електронните цигари са устройства за пушене, захранвани от батерии. Те съдържат пълнители с течност, в която обикновено има ароматизатори и вещества, образуващи безвреден дим (пара). Течността в пълнителя се загрява до пара, която човек вдишва. Ето защо пушенето на електронни цигари е по-известно като “Вейп” (на английски “vapour” означава “пара”).
На пазара се предлага голямо разнообразие от течности за електронни цигари, в това число и такива, които съдържат никотин. За най-добри резултати, изберете безникотинова течност. Ако през първите стъпки на отказване от вредния навик обаче никотиновият глад е нетърпим, можете да опитате с пълнител, в който има известно количество никотин, като идеята е впоследствие да преминете към напълно безникотинови варианти. Дори и в течността да има никотин, в нея пак ще липсват хилядите други токсини и катрани, които са асоциирани с обикновената цигара.
Ето защо специалистите препоръчват електронните цигари като добра алтернатива за отказване от вредния навик.
Как електронните цигари помагат в борбата с пушенето?
Тютюнопушенето може би е един от най-трудните за отказване навици. Удоволствието от това да държим цигара между пръстите си и да вдишваме и издишваме цигарения дим става все по-силно с всеки изминал ден. Колкото повече го практикуваме, толкова по-трудно става да кажем “Стоп!”. Ето защо много хора намират верен съюзник в електронните цигари по пътя към живот без никотин, катран и всевъзможни други канцерогени.
Цигарите от този род Ви позволяват да запазите рутината, свързана с държането на цигара, както и вдишването и издишването на дим, но ви спестяват вредните токсини, които се намират в обикновената цигара. От вас се изисква единствено желание за отказване и малко постоянство. С всеки изминал ден ще става все по-лесно.
Ето как електронните цигари ще Ви помогнат да откажете конвенционалното тютюнопушене:
- Електронните цигари ще Ви позволят да запазите навика от държане на цигара между пръстите си, както и удоволствието, което изпитвате от вдишването и издишването на дим, но ще Ви спестят вредните токсини и газове;
- Електронните цигари могат да Ви помогнат да се справите с никотиновия глад без да се налага да вдишвате хилядите други канцерогенни вещества, намиращи се в обикновената цигара;
- Дори и в началото да изберете течност с никотин, електронните цигари не произвеждат катран или въглероден окис – два от най-вредните елементи в тютюневия дим. И все пак, стремете се да преминете към безникотинови пълнители впоследствие;
- Електронните цигари без никотин не оставят неприятна миризма по дрехите и мебелите, което е изключително полезно по време на отказване. Много пушачи споделят, че миризмата на цигарен дим увеличава желанието им да запалят;
- Ако в дългосрочен план възнамерявате да се откажете от вдишването и издишването на дим напълно, преходът от обикновени към електронни цигари увеличава шансовете Ви за успех неколкократно;
Финални думи
Фактът, че прочетохте тази статия подсказва за добрите Ви намерения, относно вашето здраве и това на околните. Каквито и да са причините да се откажете от вредния навик, знайте, че решението определено си заслужава. Бъдете постоянни и не се предавайте. Помнете, че дори и пътуването от хиляда километра, започва с една единствена крачка.
За някои, битката с тютюневия дим е по-лесна, за други не толкова. Това обаче не бива да Ви обезкуражава, тъй като съществуват редица методи и подходи, които са на ваша страна. Един от тях е електронната цигара, която през последните години се оказва все по-силен съюзник в борбата срещу вредния цигарен дим.
Бъдете силни!
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Jankowski, M., Lawson, J. A., Shpakou, A., Poznański, M., Zielonka, T. M., Klimatckaia, L., Loginovich, Y., Rachel, M., Gereová, J., Minarowski, Ł., Naumau, I., Kornicki, K., Pepłowska, P., Kovalevskiy, V., Raskiliene, A., Bielewicz, K., Krištúfková, Z., Mróz, R., Majek, P., Skoczyński, S., … Brożek, G. M. (2019). Smoking Cessation and Vaping Cessation Attempts among Cigarette Smokers and E-Cigarette Users in Central and Eastern Europe. International journal of environmental research and public health, 17(1), 28.
- McDermott, M.S., et al. (2021) The effectiveness of using e‐cigarettes for quitting smoking compared to other cessation methods among adults in the United Kingdom. Addiction.
- Shahab, L., Goniewicz, M. L., Blount, B. C., Brown, J., McNeill, A., Alwis, K. U., Feng, J., Wang, L., & West, R. (2017). Nicotine, Carcinogen, and Toxin Exposure in Long-Term E-Cigarette and Nicotine Replacement Therapy Users: A Cross-sectional Study. Annals of internal medicine, 166(6), 390–400.