Здравословно хранене и начин на живот › Форуми › Клинично хранене › Язва на стомаха диета › Отговори на: Язва на стомаха диета
Лечението на язвената болест е комплексен и труден процес. Изключително важен аспект е лечебното хранене, което при язвената болест преминава през няколко етапа – от ограничителни хранителни планове, включващи един или два продукта за продължително време, до пълно отпадане на диетата.
Основни цели на диетата са:
Стимулиране регенеративните възможности на стомашната лигавица;
Осигуряване на физиологично равновесие в моторната и секреторната активност на стомаха;
Максимален внос на белтъчини с висока биологична активност – 1,8 до 2,2 g/kg. телесна маса за денонощие. Препоръчват се млечни, яйчени белтъчини, както и белтъчини от прясно телешко месо.
Стриктното спазване на предписанията, дадени от специалиста по хранене, са от съществено значение за бъдещото лечение. Необходимо е да се запознаем със т.нар. „слабо възбудими“, „силно възбудими“ храни, както и с тези храни, които са силни механични дразнители на стомашната лигавица.
1. Храни, които оказват слабо влияние върху секреторната и двигателна функция на стомаха (слабо възбудими)
Мляко и млечни продукти
Яйца – в диетичното хранене се препоръчват варени, поширани или под формата на омлет
Бял хляб – да се консумира прясно изпечен, тъй като се храносмила по-трудно
Хомогенизирани продукти – млечни, зеленчукови супи и пюрета
Варено/задушено месо с ниско съдържание на мазнини
Риба с ниско съдържание на мазнини – сладководна, бяла риба
Билкови отвари, слаб чай
Алкализиращи минерални води
2. Храни, които оказват силно влияние върху секреторната и двигателна функция на стомаха (силно възбудими)
Пържени и приготвени на основата на силен месен/костен бульон ястия
Консервирани храни – месни, рибни, бобови и зеленчукови консерви
Черен и пълнозърнест хляб
Силно кафе, чай, алкохолни и карбонизирани напитки
Подправки – кимион, черен пипер, къри, чили и др.
Кисели плодове и недобре узрели плодове
Минерална вода с киселинно pH (pH < 7)
3. Храни, които са силни механични дразнители на стомашната лигавица
Продукти с груба целулоза – зеле, алабаш, червено цвекло, бобови храни, гъби и др.
Зеленчуци от семейство лукови – кромид лук, праз лук, чесън
Плодове с груби ципи, семки или мъх – грозде, малини, къпини, черници, праскови, кайсии
Месо, богато на съединителна тъкан – говеждо, дивеч
Черен и пълнозърнест хляб
Технологичната обработка също е от съществено значение в диетичното хранене при язва на стомаха. При първичната обработка на продуктите е необходимо да се отстраняват ципи и сухожилия (при животински продукти), да се отстраняват семки и люспи (при плодове и зеленчуци), накисване (бобови) и хомогенизиране. За окончателната обработка най-подходящи топлинни обработки са варене и печене.
Диети при язва на стомаха
Сред основните диети при стомашна язва се нареждат диетите №1, №1а, №1б и №1р. По-долу ще разгледаме по-подробно всяка една от тях.
Диета №1
Диета №1 е основна диета, която се спазва при стомашни заболявания и се прилага при неусложнена, не обострена язвена болест, както и при хронично възпаление на стомаха и дванадесетопръстника, протичащи с повишена киселинност на стомашния сок.
Диетата се назначава за дълъг период от време (най-малко година след изчезване на симптомите). Прилагането на диета за такъв дълъг период от време изисква храненето да е пълноценно на незаменими нутриенти.
Правилният избор на храните, а именно тези, които слабо възбуждат стомашната секреция и не дразнят механично стомаха е от първостепенно значение.
Съотношението между Б (белтъчини) : М (мазнини) : В (въглехидрати) е близко до балансираното хранене – 1 : 0,8-0,9 : 3,5. За да заздравее лигавицата на стомаха е необходим внос на достатъчно пълноценни и лесно усвоими белтъчини от животински произход, достатъчно количество растителни мазнини, витамини и минерални вещества (вит. А, В1,В2, С, К и др.)
Кратността на хранителният прием трябва да бъде не по-малък от 5, а в някои случаи при късна болка през нощта и на 6 хранителни приема.
Диета №1а
Диета №1а е вариант на Диета №1, но е силно ограничена откъм нутриенти. Прилага се между 7-12 дни, в зависимост от състоянието на болния, степента на възпаленията (обострена или новооткрита язва) или след стомашен кръвоизлив. Прилага се силно механично щадене като в диетичния режим се включват добре хомогенизирани с течна или полутечна консистенция храни.
Съотношение на основните нутриентите Б : М : В е 1 : 0,7 : 2,5. Диетата е предимно ово-лакто като избор на продукти. Месото присъства два до три пъти седмично, преминало хидротермична обработка, на дребни късчета или фарш. Отново режимът на хранене е 5 – 6 кратен.
Диета №1б
Диета №1б се прилага непосредствено след Диета №1а и се счита за преходна към основната Диета №1. Изборът на продукти е по-разширен и като цяло е по-пълноценна от Диета №1а.
Използват се повече варено мляно месо, извара, обезсолено сирене, свежо кисело мляко, бяла риба, препечен бял хляб, крем-супи, млечни супи, слизести супи (ориз, овес), зеленчукови пюрета, кисели желета.
Прилага се за период от една до две седмици. Съотношението на Б : М : В е 1 : 0,7 : 3,5 в 6 кратен хранителен прием.
Диета №1р (resectio – хирургично премахване на част от орган)
Този вариант се прилага след резекция на стомаха. Основна цел на диетата е да се избегнат нарушения в храносмилането и резорбцията на веществата, които възникват след оперативна намеса.
Млякото се премахва напълно поради ускореното му преминаване през стомаха. Голям процент от болните проявяват непоносимост към прясното и кисело мляко, извара, кашкавал и прясно сирене, затова се използва само обезсолено добре узряло саламурено сирене.
Храната е полутечна, за улесняване на процесите на храносмилане. Съотношението на основните нутриенти е 1 : 0,7 : 3, а белтъкът е в оптимално отношение – поне 100g.
Силно се ограничават мазнините и добавената захар. Режимът на хранене е 6 до 8 кратен, през 2-3 часа, на малки порции, които да могат да бъдат обработени и да не затрудняват храносмилателните процеси.