1. Какво представлява новият коронавирус?
Коронавирусите са група едноверижни вируси, известни на човечеството още от средата на миналия век. При хората, коронавирусите причиняват обикновено леки респираторни инфекции, подобни на настинката. В някои случаи, обаче, вирусът може да причини и по-тежки заболявания, като пневмония и дори да доведе до смърт. Именно такъв е случаят с новия коронавирус от 31 декември 2019 г.
Новият коронавирус SARS-CoV-2 е еволюирал, напълно непознат и по-опасен щам, на вече съществуващите коронавируси.
2. Каква е разликата между SARS-CoV-2 и COVID-19?
Първото е името на вируса, докато второто е името на болестта, причинена от този вирус. Новият коронавирус е известен като SARS-CoV-2. Заболяването, причинено от SARS-CoV-2, се нарича COVID-19.
Името “Коронавирус” произлиза от формата на захващащите протеини на вируса, които наподобяват корона.
- SARS-CoV-2 – името на новия коронавирус. Произлиза от английското “Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2”, което означава “Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2” или “ТОРС-КВ-2”
- COVID-19 – името на болестта, причинена от SARS-CoV-2. Произлиза от английското “Coronavirus Disease 19”, което се превежда като болестта на коронавируса от 2019 година
3. Колко са общо заразените от новия коронавирус, до момента?
Към днешна дата (09.04.2020), общият брой на заразените с новия коронавирус, в света, е 1,484,811. От тях, половината (748,925) се намират от Европа, където най-засегнатите държави продължават да бъдат Испания (148,220) и Италия (139,422). Сащ пък е държавата с най-много потвърдени случаи на COVID-19, в световен мащаб – 434,791.
По последни данни на Министерството на здравеопазването на Република България (09.04.2020), потвърдените случаи на новия коронавирус у нас са 611, от които 24 смъртни.
Данните, в таблицата по-долу, са въведени на 09.04.2020г.
Заразени | Излекувани | Смъртни случаи | |
В света | 1,484,811 | 329,876 | 88,538 |
Европа | 748,925 | 169,841 | 61,636 |
България | 611 | 48 | 24 |
Актуална информация за потвърдени случаи на коронавирус COVID-19 в България
4. Какъв е начинът на предаване на новия коронавирус?
SARS-CoV-2 се предава главно по въздушно-капков път, чрез респираторни капчици, които попадат директно върху нас или върху повърхностите на заобикалящите ни предмети. Най-често това се случва когато болен от COVID-19 киха, кашля или издиша, без да спазва необходимата респираторна хигиена. Заразяването става при докосването на тези повърхности и последвалото докосване на устата, носа или очите.
Частиците на новия коронавирус са по-тежки от тези на повечето познати вируси и не се задържат за дълго във въздуха. Вместо това, те падат върху заобикалящите ни повърхности, където могат да останат активни от няколко часа до 3 – 4 дни. Ето защо е задължително да дезинфекцираме редовно помещенията, които обитаваме. За най-добри резултати, използвайте дезинфектант с поне 60% алкохолно съдържание.
SARS-CoV-2 може да бъде предаден и чрез директен контакт със заразено лице – например ръкостискане и последвалото докосване на устата, носа или очите. Световната здравна организация препоръчва да стоим на разстояние от поне 2 метра, от хората, които изразяват симптоми на новия коронавирус.
5. Какви са симптомите на новия коронавирус?
Сред най-изразените симптоми, на новия коронавирус, се нареждат високата температура, сухата кашлица, хремата, затрудненото дишане и силната умора. При по-тежките случаи се наблюдава пневмония, остър респираторен дистрес синдром и сепсис.
Някои хора развиват COVID-19, но не изразяват симптоми и не се чувстват зле. 8 от всеки десет (80%), заразени със SARS-CoV-2, оздравяват без да имат нужда от медицинска помощ. При 1 на всеки 6-ма (15%), се наблюдава развитието на тежки симптоми, a 1 на всеки 20 случая (5%), завършва с фатален край.
Към днешна дата (09.04.2020), смъртността при новия коронавирус, в световен мащаб, е 5.67%.
- Висока температура
- Суха кашлица
- Затруднено дишане
- Тежест в гърдите
- Мускулни болки
- Главоболие
- Отпадналост
- Болки в гърлото
- Хрема
- Диария
- Повръщане
- Загуба на вкус
- Пневмония
- Остър респираторен дистрес синдром
- Сепсис – свръхреакция на имунната система – най-честата причина за смърт при болните от COVID-19
6. Кои са хората с най-голям риск от заразяване и смърт?
Като цяло, никой от нас не е застрахован срещу заразяване със SARS-CoV-2. Хората със слаба имунна система или тези на възраст над 60 години, обаче, са с по-голям риск от заразяване с новия коронавирус.
С най-голям риск от развитие на тежки симптоми и смърт, са тези, които страдат от хронични заболявания, като високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, диабет и заболявания на дихателните пътища, както и хората на възраст над 70 години.
- Високо кръвно налягане
- Сърдечно-съдови заболявания
- Диабет
- Астма
- Ракови заболявания
- Чернодробни заболявания
- Респираторни заболявания
- Отслабена имунна система
- Над 60 годишна възраст
Как да подсилим действието на имунната система?
7. Съществува ли лечение срещу новия коронавирус?
Към днешна дата (09.04.2020), специфично лечение или ваксина срещу COVID-19, все още не съществува, макар че вече има потвърдени данни за евентуални клинични тестове.
На този етап, подходът за лечение, на заболелите от COVID-19, се свежда до облекчаване на симптомите с антивирусни медикаменти и почивка.
Използването на антибиотици за самолечение, при наличието на симптоми на COVID-19, е силно противопоказно. Антибиотиците се използват срещу бактериални инфекции и не са толкова ефективни в борбата срещу вирусите.
8. Трябва ли да носим маски?
Маските са ефективни, основно, за намаляване на разпространението на вируса, от тези, които изразяват симптоми на COVID-19 и не толкова за предпазване от заразяване със SARS-CoV-2.
Маски трябва да носят задължително хората, с изразена симптоматика, както и тези, които се грижат за болен от COVID-19. При здравите хора се препоръчва поддържането на добра лична хигиена, спазването на дистанция и напускането на дома само в крайни случаи.
Световната здравна организация и Министерството на здравеопазването на Република България призовават за рационално използване на маските.
9. Какво да направя ако съм бил в контакт със заразен със SARS-CoV-2?
Първото и най-важно нещо е да не изпадате в паника. Информирайте здравните власти и личния си лекар, по телефона. Останете си вкъщи и се самоизолирайте в самостоятелна стая. Наблюдавайте се в продължение на няколко дни за евентуално развитие на симптоми.
- Незабавно информирайте здравните власти. Можете да потърсете съвет и последващи напътствия на денонощен телефон 02 807 87 57
- Самоизолирайте се, като си останете вкъщи
- Наблюдавайте се и ако развиете симптоми, свържете се с личния си лекар, по телефона, като го информирате, че сте били в контакт със SARS-CoV-2
10. Какъв е инкубационният период при заразяване с новия коронавирус?
Инкубационният период, при новия коронавирус, варира от няколко часа до 14 дни. С други думи, от заразяването със SARS-CoV-2, до началото на първите симптоми, могат да минат 2 седмици.
При по-голямата част от случаите, на заразени със SARS-CoV-2, инкубационният период продължава средно 5 дни.
11. Кога трябва да се изследвам за COVID-19?
Ако развиете внезапно някои от симптомите на новия коронавирус, можете да се подложите на тест. За най-добри резултати, изберете бавен тест (PCR), който дава много по-точни резултати, в сравнение с бързите тестове. Потърсете съвет от личния си лекар, преди това.
- При внезапна поява на кашлица, висока температура или затруднено дишане
- При установен близък контакт с вероятен или потвърден случай на болен от COVID-19
- Скорошно пътуване / завръщане от Китай, Италия или Испания
12. Какво да правя ако съм болен от COVID-19?
Ако внезапно развиете висока температура, зачервено гърло и кашлица, вероятността, да сте заболели от COVID-19, е голяма.
- Останете си вкъщи, като се самоизолирате в самостоятелна стая. Повечето заболели от новия коронавирус изразяват леки симптоми и се възстановяват без нужда от специална медицинска помощ
- В никакъв случай не напускайте дома си, освен в най-краен случай (аптека, доктор)
- Обадете се на личния си лекар и го уведомете за състоянието си. Потърсете лекарска помощ ако симптомите Ви се влошат – много висока температура, затруднено дишане
- Избягвайте посещенията на публични места и използването на публичен транспорт
- Избягвайте всякакъв контакт с други хора. Носете маска и спазвайте отлична външна и респираторна хигиена
- Позвънете на телефон 112 ако състоянието Ви се влоши
- Можете да напуснете дома си едва след като не сте имали температура през последните 72 часа, симптомите са отшумели и са минали поне 7 дни от появата на първите симптоми на COVID-19
13. Колко време продължава болестта COVID-19?
Времето от появата на първите симптоми до пълното възстановяване, в по-голямата част от случаите на заболели от новия коронавирус, е около 2 седмици.
- Леко протичане на болестта – около 14 дни
- Тежко до критично протичане на болестта – около 21 – 45 дни
- При смъртните случаи, времето от появата на първите симптоми до настъпването на смърт – около 14 – 60 дни
14. Как да предпазим себе си и близките от новия коронавирус?
Поддържайте отлична външна и респираторна хигиена, практикувайте социална изолация, спазвайте дистанция помежду си и избягвайте да се докосвате в областта на лицето.
- Избягвайте контакт с хора, които изразяват симптоми на COVID-19, като кашлица, висока температура, хрема. Спазвайте дистанция от поне 2 метра.
- Задължително използвайте носна кърпа, когато кашляте или кихате. В краен случай, използвайте сгъвката на лакътя си, но никога дланите на ръцете. Изхвърлете салфетката веднага след използване, в контейнер с капак.
- Избягвайте посещенията на обществени места и груповите събирания с приятели. Напускайте дома си само в краен случай – работа или пазаруване на стоки от първа необходимост.
- Поддържайте отлична външна хигиена. Мийте ръцете си със сапун, в продължение на поне 20 секунди – след всяко посещение до тоалетната, по време на приготвяне на храната и преди всяко хранене. Използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа (минимум 60% алкохол) редовно.
- Избягвайте да докосвате устата, носа, очите и изобщо лицето си – вирусите навлизат именно от там.
- Избягвайте контакт с животни и домашни любимци – SARS-CoV-2 принадлежи към групата на зоонотичните вируси. Това означава, че новият коронавирус може да бъде предаван от животни на хора.
- Останете си вкъщи ако изразявате симптоми. Потърсете лекарска помощ ако състоянието Ви се влоши. Преди да посетите личния си лекар се свържете с него по телефона.
- Спазвайте самоизолация. Работете от вкъщи, ако е възможно. Избягвайте събиранията на групи и посещенията на обществени места.
- Почиствайте помещенията, които обитавате, редовно. Използвайте дезинфектант на алкохолна основа.
- Спазвайте добра информационна хигиена. Информирайте се редовно относно ситуацията за COVID-19. Проверявайте източника на информация внимателно, за да се избегнат слухове.
- Поддържайте здрава и силна имунна система – един от най-важните превантивни фактори срещу новия коронавирус, както и срещу всички останали вируси и инфекции.
- Можете да задавате своите въпроси относно SARS-CoV-2 и COVID-19 денонощно, на национален телефонен номер 02 807 87 57.
15. Мога ли да се тествам за новия коронавирус доброволно и кой вид тест е най-надежден?
Вече има частни лаборатории в почти всички големи градове, които предлагат възможност за тестване за COVID-19. Предлаганите тестове са от вида PCR, което се превежда като “полимеразна верижна реакция”. Този вид тест за COVID-19 е известен още като “генетичен тест” или “бавен тест” и е най-надеждният вид тест. Цените за PCR теста варират от 100 до 130 лв. Резултатите стават известни до 24 – 48 часа, а сигурността е над 90%
Другият вид тестове за COVID-19 са тъй наречените “бързи тестове”. Те обаче не са толкова надеждни и често дават фалшиво отрицателни или фалшиво положителни резултати. Цената на този вид тест е около 15 – 30 лв и може да бъде закупен от аптеката. Резултатите са налице до 10 – 15 минути. Здравните специалисти, обаче, съветват, че при положителен бърз тест всеки трябва да се подложи и на PCR тест.
Можете да задавате своите въпроси относно вируса SARS-CoV-2 и болестта COVID-19 денонощно, на национален номер 02 807 87 57. Ако състоянието Ви се влоши, незабавно потърсете спешна медицинска помощ на телефон 112.
Коронавирус – как да предпазим себе си и околните?
Хареса ли Ви тази статия?
Хареса ли Ви тази статия? Ако сте я намерили полезна, защо не я споделите с Вашето семейство и приятели?
Също така сте добре дошли да харесате страницата ни и да ни последвате във Facebook, както и да се абонирате за нашия безплатен имейл бюлетин за полезни статии и съвети, свързани със здравословното хранене и отслабване.
Ако желаете да добавите нещо, което сме пропуснали или да споделите Вашето мнение по темата, можете да го направите, като оставите коментар в полето по-долу.
Благодарим Ви! Вашето мнение и идеи са важни за нас!
Използвани източници
- Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) – Centers for Disease Control and Prevention.
- Coronavirus disease (COVID-2019) situation reports. World Health Organization.
- Coronavirus disease (COVID-19) outbreak. World Health Organization.
- COVID-19 – European Centre for Disease Prevention and Control. An agency of the European Union.
- Worldometers – Coronavirus Update.
- ЕПИДЕМИЯ ОТ ОСТЪР РЕСПИРАТОРЕН СИНДРОМ, СВЪРЗАНА С НОВ КОРОНАВИРУС NCOV-2019, УХАН, КИТАЙ – Национален център по заразни и паразитни болести.
- Информация за коронавирус COVID-19 /за граждани и медицински специалисти/ – Министерство на здравеопазването на Република България.
- Информация за Коронавирус COVID-19 – ВОЕННОМЕДИЦИНСКА АКАДЕМИЯ.
- Информация от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията относно новия коронавирус – 2019-nCov – Министерство на здравеопазването на Република България.
- Мерки във връзка с коронавируса – Европейска комисия.
- Потвърдени случаи на коронавирус COVID-19 в България – Министерство на здравеопазването на Република България.